Česká republika a USA budou spolupracovat v oblasti jaderné energetiky

26.3.2014 | Napsali o mně | Autor: Tisková zpráva

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se ve středu 26. března setkal s ministrem energetiky Spojených států amerických Ernestem J. Monizem v rámci jeho návštěvy České republiky.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se ve středu 26. března setkal s ministrem energetiky Spojených států amerických Ernestem J. Monizem v rámci jeho návštěvy České republiky. Tématem jednání byla spolupráce ČR a USA v oblasti jaderné a energetické bezpečnosti, břidlicového plynu a možností jeho vývozu z USA do zemí EU, a diskuse o nové dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství.

Oba ministři podepsali Dohodu mezi Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky a Ministerstvem energetiky Spojených států amerických o spolupráci na civilním výzkumu a vývoji v oblasti jaderné energetiky.

Jan Mládek s ministrem energetiky USA Ernestem J. Monizem

Dalším tématem setkání byla problematika dostavby jaderné elektrárny Temelín, kde je americká společnost Westinghouse jedním z uchazečů o dodávky zařízení, a informace o projektu vzájemné spolupráce v oblasti výzkumu a vývoje vysokoteplotních reaktorů IV. generace.

„Česká republika vítá uzavření dohody o spolupráci v oblasti mírového výzkumu a vývoje jaderné energetiky, která vytvoří rámec pro spolupráci mezi oběma zeměmi v oblasti výzkumu a vývoje k mírovým účelům především se zaměřením na pokročilé technologie a zlepšení jejich bezpečnosti a efektivity, jakož i na oblast nakládání s použitým jaderným palivem a odpady,“ uvedl ministr Mládek.

Debata se týkala i možností vývozu břidlicového plynu z USA do Evropy.

„Česká republika hledá v zájmu bezpečnosti dodávek jak alternativní dopravní trasy ruského plynu, tak i jiné dodavatele plynu. Uvítala by proto též export zemního plynu z USA do Evropy, jenž by přispěl ke zvýšení globální energetické bezpečnosti, diverzifikaci dodávek a rozšíření tržních příležitostí. Máme proto zájem na zjednodušení procedury exportu plynu z USA do Evropy a jeho odběru za konkurenceschopnou cenu,“ zdůraznil ministr.

Oba ministři na závěr ocenili jednání o nové dohodě o Transatlantickém obchodním a investičním partnerství mezi EU a USA, která si klade za cíl plně liberalizovat vzájemný obchod a investice. Dohoda má pro obě strany zásadní ekonomický i politický význam zejména pro posilování vzájemných transatlantických vazeb s cílem upevnění globální bezpečnosti a konkurenceschopnosti EU a USA vůči dalším ekonomickým a politickým seskupením ve světě.

„Oceňujeme jednání o nové dohodě, která má pro obě strany zásadní ekonomický i politický význam, zejména pro posilování vzájemných transatlantických vazeb s cílem upevnění globální bezpečnosti a konkurenceschopnosti EU a USA. Česká republika od samého počátku podporuje vyjednávání o dohodě, je to i jedna z priorit vládního prohlášení,“ potvrdil ministr Mládek.

Během návštěvy amerického ministra v ČR bylo též v dopoledních hodinách za účasti prezidenta republiky Miloše Zemana otevřeno Společné centrum civilní jaderné spolupráce pro výměnu informací o vědeckých, technických a komerčních aspektech jaderně-energetických technologií, jaderné bezpečnosti a otázek nešíření jaderných materiálů. Centrum bylo připravováno ve spolupráci Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a Českého vysokého učení technického (ČVUT) a je zřízeno na ČVUT Praha.

Fotogalerie zde.

Nejnovější články