Čeští podnikatelé podepsali v Tatarstánu v průběhu pracovní cesty ministra Jana Mládka několik obchodních smluv

10.11.2014 | Napsali o mně | Autor: Tiskové oddělení MPO

Ve čtvrtek 6.11. navštívil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek v čele podnikatelské mise Republiku Tatarstán, jeden z ekonomicky nejvýznamnějších regionů Ruské federace.

Ve čtvrtek navštívil v čele podnikatelské mise ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek Republiku Tatarstán, jeden z ekonomicky nejvýznamnějších regionů Ruské federace. Během pracovní návštěvy ho společně s hejtmanem Jihomoravského kraje Michalem Haškem do Kazaně doprovázela skupina českých podnikatelů, finančníků a představitelů vysokých škol.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pracovní cestě v Tatarstánu

V průběhu návštěvy se ministr setkal s prezidentem Republiky Tatarstán Rustamem Minnichanovem, premiérem Ildarem Chalikovem a ministrem průmyslu a obchodu Ravilem Zaripovem. O výjimečné úrovni vzájemných vztahů svědčí i přátelské utkání hokejových veteránů obou zemí, jehož se jako hráč aktivně účastnil i prezident Minnichanov. České legendy zvítězily 8 : 5. "Ukázali jste nám nádherný hokej, ale i my vám máme co nabídnout," řekl po utkání ministru Mládkovi s úsměvem prezident Minnichanov.

Česká delegace navštívila řadu kazaňských podniků, například závod na výrobu léčiv Tatchimfarmpreparaty, který osm let spolupracuje s firmou FAVEA Praha. Ta je dodavatelem výrobních technologií, díky nimž se podařilo přizpůsobit výrobu evropským normám. Generální ředitel společnosti FAVEA Christos Čanaklis podepsal na diskusním fóru obchodní a průmyslové komory se společností Tatchimfarmpreparaty další smlouvu o dodávce výrobní linky na produkci gelů a mastí. Kontrakt uzavřela v Kazani firma PSJ Jihlava, která vybuduje pro podnik KEK třídírnu odpadu. Generální ředitel společnosti PBS Velká Bíteš Milan Macholán se dohodl s firmou MVEN na spolupráci v oblasti dodávek pro výrobu turbovrtulových motorů a firma bude spolupracovat také s Kazaňským vrtulníkovým závodem KVZ na výrobě pomocných energetických jednotek pro civilní dopravní vrtulníky. Ministr Jan Mládek navštívil Kazaňský vrtulníkový závod, centrum laserových technologií KAI Laser a multifunkční a obytný komplex, kde čeští stavaři staví pro společnost Clover Group obytný dům se čtyřmi sty byty.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pracovní cestě v Tatarstánu

Večer jednal ministr Jan Mládek společně s hejtmanem Michalem Haškem, velvyslancem ČR v Ruské federaci Vladimírem Remkem a českými podnikateli s prezidentem Rustamem Minnichanovem a představiteli vlády a hospodářské komory o možnostech rozvoje vzájemných vztahů na regionální úrovni.

"Právě regiony tvoří nyní most pro vzájemnou spolupráci. Intenzivní spolupráce v hospodářské oblasti i akademické sféře úspěšně funguje mezi Republikou Tatarstán a Jihomoravským krajem," uvedl ministr Jan Mládek při jednání s prezidentem Minnichanovem. "Tatarstán patří k průmyslově nejrozvinutějším regionům Ruské federace s velkým potenciálem rozvoje především v oblasti strojírenství, energetiky či IT. Máme vynikající zkušenosti s českými firmami a velký zájem tuto spolupráci na regionální úrovni ještě prohlubovat," řekl prezident Rustam Minnichanov. Jako příklad špičkové spolupráce uvedl angažmá společnosti ALTA Invest. Předseda představenstva ALTA Invest Vladimír Plašil pak podepsal s ministrem průmyslu a obchodu Ravilem Zaripovem memorandum o výstavbě závodu na výrobu kovoobráběcích strojů v podniku ZAO ALABUGA.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pracovní cestě v Tatarstánu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pracovní cestě v Tatarstánu

Zájem o prohloubení spolupráce s Tatarstánem vyjádřil hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek. "Regiony dnes hrají důležitou roli ve vztazích mezi zeměmi. Prohlubujeme spolupráci mezi našimi podniky i univerzitami a věřím, že se podaří využít potenciálu kraje například také v oblasti turistického ruchu. Rád bych, abychom si vyměnili zkušenosti v oblasti elektronické státní správy, která je v Tatarstánu na špičkové úrovni. My můžeme nabídnout například náš systém integrované veřejné dopravy," uvedl hejtman Michal Hašek.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na pracovní cestě v Tatarstánu

Nejnovější články