Chtěli stát oblafnout a kasírovat

28.4.2004 | Rozhovory | Autor: Jana Kalinová

Před víc než čtyřmi roky, přesně 23. února 2000, jste se zúčastnil důvěrného jednání mezi zástupci IPB a CME o prodeji FTV Premiéra. Vzpomínáte si na tuto schůzku? Ano. Vzpomínám si na toto jednání. Byla to velmi...

Poslanec ČSSD, bývalý náměstek ministra financí Jan Mládek je přesvědčen, že se v rámci jednání o prodeji FTV Premiéra nedopustil trestného činu.

Před víc než čtyřmi roky, přesně 23. února 2000, jste se zúčastnil důvěrného jednání mezi zástupci IPB a CME o prodeji FTV Premiéra. Vzpomínáte si na tuto schůzku?

Ano. Vzpomínám si na toto jednání. Byla to velmi veselá historka, kterou jsem zažil. Pánové Klacek a Procházka (tehdejší generální ředitel a první náměstek IPB - pozn. red.) předstírali, že prodávají televizi, a pánové Klinkhammer a Vávra (prezident CME a ředitel někdejší servisní organizace TV Nova ČNTS - pozn. red.) předstírali, že ji kupují. Společně chtěli oblafnout stát a kasírovat. Nic z toho nebylo.

Podle memoranda z tohoto jednání, kterým byl nedávno obohacen policejní spis, jste nabízel IPB kompenzaci, když televizi prodá společnosti CME. Ta měla na oplátku zastavit spory se státem a Vladimírem Železným.

To memorandum jsem nikdy neviděl. Udělali ho nepochybně beze mne. Akorát jsem slyšel, že existuje. Je to podvrh.

Tím chcete říct, že jste nic ze státní kasy nenabízel?

Neměl jsem na to mandát. Diskutovali se různé možnosti, ale nikdy to nebylo v žádném memorandu. Nikdy nebyl vysloven žádný souhlas. Naopak byl všeobecný nesouhlas s tím, že to nikam nevede.

Takže je nesmysl, že byste se snažil urovnat spor státu s CME prostřednictvím prodeje FTV Premiéra?

Ne. O tom ta schůzka byla, zjistit, jestli by to náhodou nešlo. A zjistil jsem, že to prostě nejde.

Myslíte, že jste se v souvislosti s touto kauzou mohl dopustit nějakého trestného činu?

To se nedomnívám, že bych se mohl dopustit trestného činu. Není mi zřejmé, čeho bych se mohl dopustit, když k žádnému prodeji nedošlo.

Obvinění z trestné činnosti se běžně děje třeba i za přípravu nebo organizátorství, nikoli jen za dokonaný skutek...

Absurdnost té historky je v tom, že stát tam žádný majetek neměl. A pikantní bylo, že pánové nebyli schopni říct, kdo je přesně vlastníkem oné televize.

Vlastníkem snad byla IPB?

Na přímý dotaz mi to neřekl ani Procházka, ani Dillard (vrcholný manažer japonské banky Nomura, která ovládala IPB - pozn. red.).

Řekl jste, že zmíněný zápis je podvrh. Míníte se nějak bránit?

Bylo by to na podání trestního oznámení, ale uvidím. Zřejmě počkám, jestli se tím budou zabývat policisté. Pak to budu muset považovat za vážnou věc.

Nejnovější články