ČSSD: Lidé budou podepisovat, že mají nárok na nižší důchod

9.6.2013 | Rozhovory | Autor: Tyden.cz

Penzijní společnosti ještě na začátku roku očekávaly, že během prvních šesti měsíců získají do druhého pilíře důchodové reformy alespoň 500 tisíc podpisů. Na konci května se přitom pohybují jen u hranice 40 tisíc.


Penzijní společnosti ještě na začátku roku očekávaly, že během prvních šesti měsíců získají do druhého pilíře důchodové reformy alespoň 500 tisíc podpisů. Na konci května se přitom skutečnost pohybuje jen u hranice 40 tisíc uzavřených smluv. ČSSD, podle průzkumů jasný vítěz parlamentních voleb (uskuteční se za rok v květnu), hodlá úspory těchto lidí převést do třetího pilíře, takzvaného penzijního připojištění. V budoucnu má nést podle nynějších plánů název doplňkové penzijní spoření. Co to bude pro střadatele znamenat? V rozhovoru pro on-line deník TÝDEN.CZ o tom mluvil stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek.

Jak si z pozice stínového ministra financí vysvětlujete nezájem o druhý pilíř?

Vláda nebyla schopna lidem vysvětlit, v čem je výhoda druhého pilíře. Objektivně řečeno, je to těžké, moc výhod totiž nemá.

Zájem o druhý pilíř v květnu vzrostl. Rozhodně však nejde o skokový růst. I nadále platí, že sociální demokracie chce po očekávaném vítězství ve volbách druhý pilíř zrušit?

Nemluvil bych o zrušení, ale o transformaci.

Buďte prosím konkrétnější.

Nám nejvíc vadí, že odtékají tři procenta ze státního důchodového pilíře. První opatření, které bychom v případě úspěchu ve volbách přijali, to zastaví. Pak bude otázka, co se s tím druhým pilířem udělat. Mám naději i vzhledem k malému počtu dosud přihlášených, že dojde k dohodě s penzijními fondy o poklidné transformaci druhého pilíře do třetího. Tato transformace pochopitelně musí být provedena zákonem.

Čili nemají lidé, jimž je 35 let, do druhého pilíře vstupovat? Na rozhodnutí jim zbývá už jen několik týdnů, čas vyprší na konci června.

Do druhého pilíře vstupovat nemají.

Co se stane s úsporami těch občanů, kteří si již v druhém pilíři spoří?

Vlastní úspory lidí, kteří do druhého pilíře vstoupili, jim budou převedeny do pilíře třetího (dobrovolné penzijní připojištění s daňovým zvýhodněním tak, jak fungovalo dosud. Vzhledem k tomu, že se připojištění nebude s největší pravděpodobností měnit, reforma se nijak nedotkne ani současných smluv. Penzijní připojištění je sice poměrně oblíbenou formou spoření na penzi již nyní, většina z téměř pěti milionů účastníků si však spoří jen částky, které nebudou v penzi znamenat zásadní zvýšení životního standardu. Průměrná úložka nyní činí zhruba 450 korun měsíčně - pozn. red.).

Chce ČSSD tři procentní body převáděné z povinného sociálního pojištění vrátit zpět do státní kasy?

Co se týká tří procent z povinného sociálního pojištění, tam je třeba dát lidem možnost volby. Pokud si budou chtít nechat převést ona tři procenta do třetího pilíře, bude to možné. Nicméně budou muset podepsat, že jsou si vědomi sníženého nároku na důchod z prvního pilíře po dobu, kdy si převáděli tato tři procenta povinného sociálního pojištění na svůj soukromý účet.

Anebo se rozhodnou, že je vrátí státu, a tím se jim vrátí také plný nárok na důchod v prvním pilíři. V současné době běží totiž velmi nekorektní reklama, která vytváří dojem, že když lidé dají dvě procenta ze svého platu, tak jim stát přidá další tři procenta za nic. Není tomu tak. I podle dnes platného zákona se jim krátí nárok na důchod z prvního pilíře.

Vyšlo na Tyden.cz 9.6.2013

Nejnovější články