Datové schránky

8.10.2013 | Otázky a odpovědi

Vážený pane Mládku, jako sympatizant ČSSD předpokládám, že uvítáte následující postřeh, který z pohledu praxe dominantní levicové politické strany, by mohla být chyba podcenit. Nepochybně víte, že vysoký počet živnostenských oprávnění neznamená, že...

Otázka

Vážený pane Mládku,

jako sympatizant ČSSD předpokládám, že uvítáte následující postřeh, který z pohledu praxe dominantní levicové politické strany, by mohla být chyba podcenit.

Nepochybně víte, že vysoký počet živnostenských oprávnění neznamená, že každý z držitelů má samostatně výdělečnou činnost za hlavní zdroj příjmů, ale za činnost vedlejší, že další jsou v této činnosti málo úspěšní i to, že si takto doslova přivydělává řada důchodců.
Pro ty poslední je to často řešením jak s nemalým vypětím udržet příjmy na úrovni, která dovolí zachovat přiměřené bydlení, prostou reprodukci vybavení domácnosti, úhradu energií atd. atd.

Tvrdím, že jde o nezanedbatelnou množinu, která takovými činnostmi nedosahuje tržeb ani 100t. Kč ročně, s většími nebo menšími náklady jak je vynucuje ta která činnost, když se o zbytek výnosů v naprosté většině dělí s rodinou nebo nejméně s partnerem.

Představte si třeba příležitostné ubytování rekreantů v rodinném domku kdesi na horách. Jednak se hosté nehrnou, dáte lůžkoviny, topíte na 20- 21 st. C, každý host se vysprchuje nejméně 1 denně, 6 x spláchne, chce si vařit, přeje si televizor a za 200 Kč/noc je mu to drahé. Co asi, se všemi poplatky vyděláte, jakou že máte v převisu nabídky, bez prostředků na marketing obsazenost, jakou jste nucen nabízet cenu?

Jenže. K tomu „kšeftu“ musíte mít živnostenský list, „ubytovací služby“, pokud chcete nabídnout třeba jen nealko nápoje, něco půjčit tak i „hostinská činnost“, nejméně „nákup za účelem prodeje“. A už to máte. Přihlásit se musíte k místním poplatkům, do místního Sdružení podnikatelů kvůli slevám na místní služby platíte tisíce Kč členských příspěvků, když nejste bez pudu sebezáchovy i pojištění. Bude vás navštěvovat cizinecká policie (hlášení cizinců - poštou co návštěva à Kč 16, domovní kniha), občas živnosťák, (živnostenské listy,. kolaudace, vlastnické právo, revizní zpráva elektro, plyn, komíny, hasící přístroje ...), hygiena (kdo pere a jak že to skladujete, uklízíte ... ), čojka (ceníky, účtenky ...), kontrola místních poplatků městem a nakonec i finanční úřad s daní a daňovou evidencí.

A jsme u toho. Nedostalo se vám nemovitosti v Karlových Varech, v Praze a podobně. Utržíte za rok 80 t. Kč, nákladů máte asi polovinu, ale zaplať pánbu za to, jste důchodci a jiní jsou na tom hůř.

Málo ale na tom, živnostníčci! Půjdeme i na vás s datovou schránkou! Pořiďte si počítač, software, antivir, připojení k internetu, tiskárnu, lecjaký papír si potom doběhněte nebo dojeďte (jak a čím) – až vám zruší poštu - někam verifikovat. Pořiďte si k tomu svému extra kšeftu pokladnu s fiskální pamětí. Maličkost, PC a tiskárna za, bratru, Kč 10000, pokladna asi taky s cestou na „okres“, připojení k internetu Kč 500 měsíčně, provozní materiál a naučit se s tím zacházet. V 76. letech. A co až padnou viry, porucha jakási ... Každá taková služba na hřebíčku viset nemusí, účtovat si prakticky může co a kdy chce. Nebo ne, seniorům? Suma sumárum, vyklopte 25 tisíc. Když na to nemáte, půjčte si nebo, zabalte to! My vám to, neschopným, urychlíme.

Co mi z toho plyne? Tenhle svět není pro staré a méně obdařené. Protože, důsledně vzato, souhrou příznivých okolností obdaření (třeba schopnostmi z genofondu, zlatou kolébkou ...) se tak nějak o to svoje z nebe nebo odkud spadlé obdaření, podělit neumí nebo nechtějí. Jak se říká, nasycení o hladu nic nevědí. Ale chodí to i tak, když toho je moc, tak to praskne. Jen se naví jak a kdy. Co Vy na to?

Mějte se

JH
Harrachov

PS samozřejmě chápu, že jste tak a podobně a nadmíru intervenován, předpokládám ovšem, že na to všechno nejste sám. Nakonec, politikům jsem ještě nikdy nic nepsal ...

Odpověď

Vážený pane,

děkuji za Váš dopis a sděluji, že co se týká datových schránek, máte naprostou pravdu. Většina živnostníků u nás totiž opravdu má OSVČ jako vedlejší činnost a tudíž je nesmysl, aby měli za povinnost mít datovou schránku. Tato schránka je neštěstím, které nám kdysi přivodil ministr Langr a od té doby neměl nikdo odvahu to zrušit. Já ji také mít nebudu, je totiž těžké se postavit demagogii, že je to ten nový moderní svět. Nicméně udělám všechno proto, aby povinnost mít daňovou schránku zůstala na dnešní úrovni, tedy jenom pro právnické osoby.

Přeji Vám mnoho zdaru ve Vašem podnikání a jsem v dokonalé úctě

Jan Mládek
stínový ministr financí ČSSD

Nejnovější články