Druhým čtením prošel návrh novely energetického zákona, upravující postavení předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové

9.3.2016 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes ve druhém čtení projednala novelu energetického zákona.

Ta má za cíl zavést upřesnit právní postavení vedení Energetického regulačního úřadu s ohledem na dosavadní nesoulad mezi novelou energetického zákona platnou od 1. ledna 2016 a služebním zákonem.

Do závěrečného projednávání byl doporučen pozměňovací návrh poslance Milana Urbana (ČSSD), který navrhuje, že předsedkyně a místopředsedové Energetického regulačního úřadu nebudou podřazeni pod služební zákon a budou i nadále působit tak, jak uvádí energetický zákon. Mandát Aleny Vitáskové v čele ERÚ by tak měl skončit v červenci příštího roku. K 1. srpnu 2017 by vedení Energetického regulačního úřadu měla převzít pětičlenná rada.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek tento návrh podpořil. "Vystihuje dlouhodobý právní názor Ministerstva průmyslu a obchodu týkající se nezávislosti vedeni ERÚ. Zároveň je tento pozměňovací návrh v souladu s posledním usnesením vlády o postavení předsedkyně a místopředsedů ERÚ. Doufám, že se podaří celý legislativní proces úspěšně dokončit co nejdříve," uvedl ministr Jan Mládek.

Nejnovější články

Související články