Garance v kauze Čepro jsou na hraně.

21.11.2004 | Rozhovory | Autor: Hospodářské noviny

Podle vás by tedy byl "čistší" způsob, kdyby garance pro Čepro prošly sněmovnou Jistě, ale asi by se to nestihlo. Je to celé obtížná situace...

Premiérův poradce pro ekonomiku Jan Mládek je přesvědčen, že vládou schválené záruky Fondu národního majetku za úvěry státem ovládaného podniku Čepro jsou na hraně. Osobně by považoval za průhlednější způsob, kdyby garance schválila i sněmovna. Mládek ale současně uznává, že prioritou vlády bylo zachránit strategický podnik Čepro a šlo o čas.
"Chápu, že si stát nechtěl nechat zbankrotovat svůj podnik. Ale garance by neměly být vystaveny na moc dlouho. Co si budeme povídat, je to takové na hraně. Právníci FNM asi mají pravdu, že z formálně právního hlediska to je v pořádku. Na druhé straně, kdyby to chtěl udělat stát, musí s tím do sněmovny, aby mu to schválila" říká Mládek.

Podle vás by tedy byl "čistší" způsob, kdyby garance pro Čepro prošly sněmovnou?

Jistě, ale asi by se to nestihlo. Je to celé obtížná situace.

Vláda rozhodla, že ručitelem Čepro se stal Fond národního majetku. Ovšem ten samý fond sám čelí hrozbě exekuce v případě dvoumiliardového sporu s firmou Petrcíle. Existuje právní názor, že za této situace je poskytnutá garance neplatná. Není to problém?

Pokud má FNM dost majetku, problém v tom nevidím. Osobně si můžu myslet cokoli, ale tohle je otázka, na kterou si musí odpovědět banky. Ty povolají své právníky a ti jasně řeknou, zda FNM je instituce, jejíž garance může brát banka vážně a může poskytnout úvěr.

Takže tato věc se v rozhodování o garancích na vládě nezohledňovala?

Myslím, že ani ne. Není k tomu důvod. Jestliže je reálná šance, že FNM zprivatizuje Telecom - a je jedno jestli strategickému investorovi nebo na burze, peníze vydělá. V tom potíž nebude. Potíž je spíš v tom, jestli vůbec měl ty garance dávat.

Věříte, že se podaří firmu stabilizovat?

Pevně v to doufám. Ten podnik je důležitý. Co bych ale viděl jako téma na diskusi, je otázka ambicí podniku. Původně to měl být podnik ke skladování státních hmotných rezerv, jenže časem se pustil do poměrně obtížného byznysu a to je prodej, koupě a skladování pohonných hmot. Když o těch problémech přemýšlím, je tu otázka, zda se nevrátit k původnímu záměru, co vlastně mělo být Čepro.

Vedení Čepra tvrdí, že za současnou krizi nenese odpovědnost. Souhlasíte s tím?

To musí posoudit majitel, tedy Fond národního majetku. Musí prozkoumat, zda management v minulých týdnech a měsících postupoval s péčí řádného hospodáře. A to si nejsem jist, zda tak postupoval. Podotýkám, že to není o tom, že by někdo z vedení musel páchat trestné činy. Může to být i v tom, že ve firmě nebyl dostatečný kontrolní systém, který měl zajistit, aby se některé věci nestaly.

Nejnovější články