Hospodářské noviny: Sliby ČSSD - dobré pro lidi, špatné pro firmy

9.9.2013 | Napsali o mně | Autor: Jakub Žák, Hospodářské noviny

Především výhody pro zaměstnance a vyšší výdaje pro firmy plánují sociální demokraté, pokud vyhrají mimořádné volby do sněmovny. Ve svém programu, který o víkendu zveřejnili, plánují třeba znovuzavedení placené nemocenské v prvních třech dnech marodění.

Především výhody pro zaměstnance a vyšší výdaje pro firmy plánují sociální demokraté, pokud vyhrají mimořádné volby do sněmovny. Ve svém programu, který o víkendu zveřejnili, plánují třeba znovuzavedení placené nemocenské v prvních třech dnech marodění – náklady zaplatí zaměstnavatelé.

Stínový ministr financí Jan Mládek však tvrdí, že by to pro podniky neměl být zásadní problém. „Je otázkou tripartitního jednání, aby se to firmám nepromítlo do vyšších nákladů nebo aspoň ne úplně,“ míní Mládek.

Minimální mzda 12 tisíc

Ovšem i další ekonomické plány ČSSD dolehnou na firmy. Například minimální mzdu by sociální demokraté rádi zvedli z nynějších 8500 korun až na dvanáct tisíc v roce 2018. Předpokládají, že se do té doby průměrná mzda zvedne až na třicet tisíc.

Mládek je přesvědčen, že tímto zvyšováním předejdou únikům sociálního a zdravotního pojištění. „V řadě firem teď funguje to, čemu já říkám zaměstnávání na poločerno. Lidé pracují za minimální mzdu a pak dostávají cash do zbytku skutečné mzdy,“ uvedl Mládek. Věří, že pokud se bude minimální mzda pohybovat kolem čtyřiceti procent průměrné mzdy, tak v ekonomice nevzniknou žádné problémy.

„Minimální mzda ve výši dvanácti tisíc je nejhůře splnitelná část programu ČSSD,“ oponuje však Tomáš Menčík, analytik poradenské společnosti CYRRUS. „Pokud zaměstnavatelé přidají nejméně výkonným, tak budou muset jinde ušetřit. Nelze si myslet, že podnikatel někomu přidá a vše ostatní nechá bez úhony,“ dodává Menčík.

Existuje však část zaměstnanců, která by na vládě favoritů letošních voleb prodělala. Lidé s příjmem nad 100 tisíc měsíčně nyní platí tzv. solidární sedmiprocentní daň. Sociální demokraté chtějí přitvrdit a zdanit vše nad sto tisíc třiceti procenty.

Podpora podnikům: funkční stát

Z ekonomické části volebního programu ČSSD nelze vyčíst žádnou podporu podnikatelům. S tím však Mládek nesouhlasí. Podle něj je největším blokem pro podnikání nefunkční veřejná správa. „My chceme primárně řešit právě tenhle problém,“ uvedl Mládek. „V druhé řadě je to pak podpora exportu, podpora malých a středních firem tím, že budeme mít plně funkční státní banku, která bude konkurovat těm komerčním a na komerčním základě.“

Analytik společnosti CYRRUS to vidí jinak. „Bojují o hlasy. Jednoznačně to není dobře pro podniky. Z mého pohledu dává smysl motivovat firmy, aby zaměstnávaly lidi, nikoliv uškrcovat podnikatelský sektor,“ dodal Menčík.

Nejnovější články