Hranice pro registraci k DPH

6.10.2013 | Otázky a odpovědi

Dobrý den, obracím se na Vás jako člen ČSSD Hodonín. Měl bych dotaz, případně návrh na úpravu v daňových zákonech - konkrétně v oblasti DPH. Jedná se mi o povinnou hranici registrace plátce DPH. V současné době je povinnost registrace při obratu 1 mil...

Otázka

Dobrý den,

obracím se na Vás jako člen ČSSD Hodonín.

Měl bych dotaz, případně návrh na úpravu v daňových zákonech - konkrétně v oblasti DPH. Jedná se mi o povinnou hranici registrace plátce DPH. V současné době je povinnost registrace při obratu 1 mil. Kč za 12 měsíců s tím, že se sníží od 2015 na hranici 750 tis. Kč.

Myslím si, že hranice je nastavena špatně, měla by se pohybovat podle mého názoru např. na 12 násobku průměrné mzdy, tj. cca 300 tis. Kč za 12 měsíců (ať je neplátce pouze opravdu drobný podnikatel a ne ten, kdo může účtovat cca 83 tis.měsíčně s paušálními náklady např. 60 %).

Já pracuji v projekční kanceláři ve společnosti s ručením omezeným, se zaměstnanci - navrhujeme pozemní stavby apod. Při nabídkách pro města a obce, státní a veřejný sektor (většinou nejsou plátci DPH) jsou zvýhodněni konkurenti, kteří jsou neplátci, jejich cena je o 21 % nižší při stejném základu. Navíc to ještě řeší tak, že mají registrovanou firmu s.r.o., kde jsou plátci - v případě investora, který je plátce DPH, a pak jako fyzické osoby - v případě neplátce DPH.

Myslím, že by bylo vhodné, kdybychom měli rovné podmínky. Pokud si vzpomínám, i podnikatelé neměli výhrady pro snížený roční základ pro registraci a Česká republika ho má snad jeden z nejvyšších. Jedná se mi o srovnatelné konkurenční prostředí a stejné podmínky pro podnikání.

Navrhuji Vám proto toto opatření, i když je mi jasné, že pro mnoho podnikatelů je to výhodnější - je to ale diskriminační. Když už budete sahat po volbách do daní (alespoň doufám), tak můžete prosadit i toto opatření.

S pozdravem SB – Hodonín

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš zajímavý podnět. Je zřejmé, že část podnikatelů využívá pro optimalizaci daňové zátěže kombinaci rozložení své podnikatelské činnosti mezi OSVČ a s.r.o. V prvním případě není plátcem DPH a v druhém ano a klientům fakturuje podle toho zda jsou plátci DPH či nikoliv.

Zároveň také platí, že povinnost být plátcem DPH je určována směrnicemi EU, což povede k tomu, že povinnost stát se plátcem DPH bude již od 750 000 Kč a ne od 1 mil. tržeb během 12 kalendářních měsíců. Pokud se bude ČSSD podílet na vládě, tak tento posun pochopitelně nebudeme rušit. Přiznám se ovšem, že jste mne trochu překvapil, protože Váš podnět směrem k dalšímu snížení hranice pro povinnost není obvyklý. Spíše pisatelé mají pocit, že ta hranice 750 000 Kč bude příliš nízká.

Při tvorbě volebního programu ČSSD jsme se nad touto věcí zamýšleli, ale trochu z jiného úhlu. Podle našeho názoru v této chvíli je největším problémem zajistit, aby všichni, kteří dosáhnou tržeb 1 mil. Kč (a v budoucnu 750 000 Kč) a výše skutečně byli registrováni pro platbu DPH, což se dnes často neděje. Z tohoto důvodu máme v programu zavedení registračních pokladen s fiskální pamětí. Tyto pokladny by pak měly být podpořeny tzv. účtenkovou loterií. Jinými slovy námět na další snižování limitu pro placení DPH zatím neuvažujeme, ale při tvorbě daňové politiky přihlédneme i k Vašemu podnětu.

Zdraví

Jan Mládek
stínový ministr financí ČSSD

V Dráchově 6. října 2013

Nejnovější články