Jan Mládek: ČSSD i ODS slibují víc, než mohou splnit

24.3.2006 | Rozhovory | Autor: Lenka Zlámalová, Jindřich Šídlo

HN: Proč jsme prohráli arbitráž s Nomurou v Londýně? Protistrana měla ty nejlepší mezinárodní právníky, kteří prostě tribunál ukecali...

Než usedl loni v listopadu jako první člověk "z venku" do křesla ministra zemědělství, byl hlavním ekonomickým poradcem premiéra Jiřího Paroubka. Před pádem IPB dojednával smír s Nomurou. "Stále je možné se dohodnout mimo arbitráž," říká v rozhovor pro HN Jan Mládek.

Proč jsme prohráli arbitráž s Nomurou v Londýně?
Protistrana měla ty nejlepší mezinárodní právníky, kteří prostě tribunál ukecali.

Proč je neměl český stát?
Právníci byli vybírání ve výběrovém řízení a byli to ti nejlepší pro nás dostupní. Je potřeba si uvědomit, že velké silné firmy jsou si schopny "zaplatit" i konflikt zájmů. Dají nejlepším právním kancelářím zakázky a ony pak kvůli konfliktu zájmů nemohou zastupovat protistranu.

Hrozí nám tedy, že budeme platit desítky miliard, protože Nomura měla lepší právníky?
To bych neřekl. Naši právníci udělali dobrou práci. Jsou stejná váhová kategorie. Právníci Nomury - Freshfields - jsou ale ti nejlepší.

Budeme muset Nomuře zaplatit 40 miliard, nebo nakonec skončí arbitráž symbolickým odškodným?
Já chci stále doufat, že to bude jen symbolická pokuta. Hlavní argument v nálezu arbitráže je, že jsme pomohli ostatním bankám od špatných úvěrů. To je nefér. Nomura koupila IPB za velmi nízkou cenu, protože se očekávalo, že se o ozdravení banky postará sama.

Nebylo by nakonec pro daňové poplatníky lepší, kdyby se IPB pomohlo jako ostatním bankám?
Snažil jsem se s Nomurou vyjednávat, ale nebylo s kým jednat. Oficiálně nejvyšším představitelem banky byl Jan Klacek (tehdy předseda Národohospodářské komise ČSSD, pozn. red.) Všichni ale věděli, že nemá žádnou moc. Pak tam byla Nomura, která hrála zvláštní hru. Občas se tvářila, že banku kontroluje. Její zástupce Randall Dillard chodil a říkal: "Chcete vyhodit Tesaře a Procházku (generální ředitel IPB a jeho náměstek, pozn. red)? Stačí říct. Řekněte si, koho tam chcete mít." Pak zase hráli hru, že jsou minoritním akcionářem, který nemá nad ní kontrolu.

Řekl jste někdy: "Vyhoďte Tesaře a Procházku"?
Neřekl, protože jsem to považoval z jejich strany za provokaci.

Byla tedy chyba oddlužovat Komerční banku a spořitelnu, když za to na státu každý investor může vysoudit peníze tak jako Nomura?
Myslím, že ne. Bankám se pomáhalo, aby se mohly privatizovat. V arbitráži bych ani nyní nepostupoval jinak

Když se dnes díváte zpátky, co ve sporu s Nomurou šlo udělat jinak, abychom arbitráž neprohráli?
Nedokážu si představit jiný postup. My jsme již tehdy byli pod tlakem mezinárodních institucí od Evropské unie po Evropskou banku pro obnovu a rozvoj, abychom nedávali veřejnou pomoc. A když ano, tak jedině pokud ji spojíme s privatizací. Komu jsme měli pomáhat tady? Nepřehledné spleti vlastníků. Těm jsme měli nalít státní peníze?

A nemělo se postupovat jinak po uvalení nucené správy? Bývalý premiér Miloš Zeman tvrdí, že má pochybnosti, jestli státní záruka pro ČSOB nebyla příliš velkorysá?
To je taková generálská moudrost po bitvě. Já mám také pochybnost, jestli ČSOB nemohla dostat o něco méně záruk. Najednou všichni zapomínají, že hrozila krize obrovského rozsahu. Nejen ekonomická, ale i politická a sociální. Vydírali nás, že lidé prostě nebudou mít peníze, aby zaplatili inkaso.

Čím budeme na Nomuru útočit v další arbitráži, která v pondělí začala v Paříži?
Předpokládám, že ta nejjasnější kauza je České pivo, kde došlo k vytunelování a v podstatě k okradení českého státu. Politická zodpovědnost? Vlády Klause a Tošovského

Jako poslanec jste hlasoval před třemi lety pro odvolání Rady pro televizní a rozhlasové vysílání zodpovědné za prohranou arbitráž o televizi Nova s americkou CME. Kdo by měl být potrestán za prohranou arbitráž v Londýně?
Politickou odpovědnost by měli nést ti, kdo Nomuru přivedli a kdo jí umožnili provést privatizaci tak, jak proběhla. My už jsme řešili nejen následky rozhodnutí z července 1997, kdy vláda Václava Klause rozhodla, že banku prodá Nomuře a zakryje tím fakt, že je potřeba vyhlásit nucenou správu.

Privatizaci ale dokončila vláda Josefa Tošovského, ona ji přece ještě mohla zastavit.
Ano, tam je sdílená odpovědnost jak vlády Klause, tak Tošovského. Celé to dělal jeden ministr financí, který seděl v obou vládách (Ivan Pilip, pozn. redakce).

Josef Tošovský tedy podle vás udělal chybu hned dvakrát: poprvé, když centrální banka nevyhlásila v roce 1997 nucenou správu, a podruhé, když Nomuře IPB jako premiér ve špatném stavu prodal?
Kdyby bankovní dohled konal tak, jak měl, tak už byla v bance nucená správa od roku 1997. Zemanova vláda o tři roky později nemusela nic řešit.

Je dnes možné se s Nomurou mimosoudně vyrovnat?
Myslím, že je to reálné. Naše pozice u druhé arbitráže kolem Českého piva je velmi silná.

Jak by taková dohoda mohla vypadat? Kdo by platil? Vyjednávalo se o tom, že se zastaví všechny spory a stát ještě získá nějaké peníze. Je pravda, že Nomura žádala při tomto jednání zaručení beztrestnosti pro své lidi?
Tam je to provázáno na řadu dalších sporů, v nichž vystupuje nejen stát a Nomura, ale i ČSOB.

Co říkáte na úryvek z nálezu arbitrů, že k pádu banky přispěla i vláda tím, že vědomě pouštěla zprávy o potížích. Tehdejší náměstek ministra financí Zelinka deset dní před uvalením nucené správy prohlásil, že je nevyhnutelná.
Nemyslím, že pan náměstek způsobil útok na IPB. Ty špatné zprávy tehdy přicházely už několik dní. Jeho vyjádření bylo velmi opatrné. Je mi líto, že arbitrážní komise to takhle posoudila.

MF DNES upozornila na váš podivný obchod s domem na Žižkově. Zprostředkoval jste nákup za 29,3 miliónu korun švýcarské firmě, jejímž jednatelem byl váš dlouholetý poslanecký asistent Ivan Voborský. V tom domě sídlí vaše firmy. Není to podivný obchod, který byste měl jako člen vlády vysvětlit?
Když se podíváte na reálná fakta, tak to žádný podivný obchod není.

Průhledně to nevypadá. V bance byli přesvědčeni, že ten dům kupujete pro sebe.
Nevidím nic špatného na tom, že jsem zprostředkovával koupi domu pro švýcarskou firmu a že jsem si potom dojednal pronájem tří kanceláří pro mé malé firmy.

Nemáte obavy, že ve vládě skončíte? Premiér teď proti podobným podezřením zasahuje velmi razantně. Mluvili jste spolu o odvolání?
Nemluvili jsme spolu. Musíte se zeptat pana premiéra. Umím si představit vládu podporovanou komunisty

Dlouho jste v ČSSD vystupoval proti spolupráci s komunisty. Co si myslíte o nástupu komunistů do různých funkcí ve veřejné správě? Bývalá šéfredaktorka Haló novin Miroslava Moučková se stala členkou rady ČTK.
Tato věc šla mimo mě.

Komunistického poslance máte ale i přímo ve svém resortu. Vadí vám, že je poslanec Branný členem prezídia Pozemkového fondu?
V zásadě ne. Není o nic horší než poslanec ODS Martin Kocourek, kterého nahradil.

Není sám. Poslankyně Zuzka Rujbrová sedí v dozorčí radě České konsolidační agentury.
V konsolidační agentuře mě spíš zaráží, že tam opoziční smlouva neskončila už v roce 2002 jako všude jinde. Tady se ji Vlastíkovi Tlustému podařilo protáhnout až do roku 2006, bohužel za podpory některých našich poslanců.

Máme tomu rozumět tak, že opoziční smlouvu s ODS nahrazuje opoziční smlouva s KSČM?
Není možná už jen kvůli krátkému času, jenž zbývá do voleb.

ČSSD je připravena po volbách vytvořit menšinovou vládu s podporou komunistů. Seděl byste v ní?
Já si dovedu pro partaj představit i takové řešení. Ale viděl bych tam dva limity. Komunisté by museli uznat, že jsme členy Evropské unie a máme z toho nějaké závazky, a museli by uznat zahraniční investory. To, že jsme v unii, zaručuje nejen ekonomickou, ale i demokratickou stabilitu. To, že nebudou vyhánět, ale naopak podporovat zahraniční investory, je záruka prosperity. Čeho se potom obávat?

Co budete dělat po volbách? Do sněmovny nekandidujete. Počítáte s místem ve "vládě talentů", kterou plánuje Jiří Paroubek?
Teď neřeším, co bude po volbách. Jestli dostanu nabídku na účast ve vládě, tak ji zvážím. Před volbami i my slibujeme více, než můžeme splnit

Kritizoval jste velkorysé výdaje, které plánoval Vladimír Špidla pod heslem "zdroje tu jsou". Nezažívá to ČSSD znovu? Slibujete přídavky, podpory, porodné. Z čeho to zaplatíte?
Podívejte, samozřejmě, že racionalita dostává zabrat. Pravicová strana se změnila v sociálně lidovou a také nabízí kdeco.

Takže opozice nabízí nereálné sliby a vy také slibujete to, co nejste schopni splnit a zaplatit?
To je věc, které se v této chvíli těžko čelí.

Takže jsme svědky nereálné a populistické kampaně?
Řekněme to tak, že obě strany slibují o něco více než jsou schopny splnit.

Proč ministr vystupuje jako reklamní agent výrobců drůbežího masa?
To je běžná věc, kterou politici dělají a jdou příkladem, když začne klesat zájem spotřebitelů. Snaží se jít příkladem. Pokud lidé přestanou drůbež kupovat, tak budeme pod tlakem, abychom zemědělcům kompenzovali ztráty ze státního.

Nejnovější články