Jan Mládek na startu 44. ročníku Koloběžkové Grand Prix Bechyně

31.7.2016 | Aktuality

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil se svojí rodinou bechyňské Keramické trhy a odstartoval 44. ročník Koloběžkové Grand Prix. Sobotní dění si dle svých slov užil na jedničku.

"Napadla mne během dneška, kolo, kolo, koloběžka, jistě stojí za pokus, polojízda, poloklus"  Královnu Koloběžku První, která přijela - nepřijela, vymyslel Jan Werich, zato prakoloběžku jako svébytné přibližovadlo prý znali již rozpustilí junáci ve starém Římě. V každém případě byly odrážecí stroje, podobné dnešním koloběžkám, známé v Anglii jako "crazyhorse", módou skotačivých "dandy" již v osmnáctého století, kdy se prý kvůli hladomoru nedostávalo koní a mladí elegáni potřebovali urazit nejednu míli za povyražením. Německý vynálezce drezíny Karl Drais pak tato odrážedla zdokonalil do festovní podoby zvané " Die Laufmaschine", jistý skotský veterinář John Boyd Dunlop k tomu spojil zahradní hadici do kruhu a vynalezl pneumatiku a oba pánové tak položili základ dnešní cyklistiky a koloběžkového sportu

To, že koloběžka je skvělá pro ratolesti i ctěné kmety podnes, vědí v Bechyni již dávno, protože poslední červencovou sobotu tu se vší parádou pořádali neuvěřitelný 44. ročník Koloběžkové Grand Prix Bechyně 2016.   

Koloběžek všemožných tvarů a typů se sjelo nepočítaně. A cti odstartovat první závod nejnedočkavějších závodníků - předškoláčků na odrážedlech - se dostalo i ministrovi průmyslu a obchodu Janu Mládkovi. 

"Bylo úžasné sledovat ten zápal a nasazení malých závodníků. Jen doufám, že je hlasitý výstřel ze startovní pistole moc nevyděsil, protože některým se nepodařilo hned odstartovat, byly i pády a slzičky. Moc jim přeju, aby jim zápal pro věc a smysl pro férový boj vydržely i do dalších let," hodnotil s úsměvem své startérské počínání Jan Mládek. "Ale u mě vyhráli všichni včetně organizátorů Koloběžkové Grand Prix i Keramických trhů, které se stávají výbornou tradicí. Musím uznat, že Bechyně o tomto víkendu skutečně žila, byla plná zážitků a spokojených lidí. A to je moc dobře," uvedl Jan Mládek.

Nejnovější články

Související články