Jan Mládek pro Hospodářské noviny: Odchod do penze nejvýše v sedmašedesáti. To je strop, za který nejdeme

7.5.2013 | Rozhovory | Autor: Barbora Strnadová a Kateřina Surmanová, Hospodářské noviny

O finální podobě ekonomického programu ČSSD bude jasno po podzimní ideové konferenci, má však už své jasné konstanty: sazba DPH se nezmění a Českou republiku čekají registrační pokladny. „Na záměru je shoda, ladíme detaily,“ říká stínový ministr financí.

O finální podobě ekonomického programu ČSSD bude jasno po podzimní ideové konferenci, má však už své jasné konstanty: sazba DPH se nezmění a Českou republiku čekají registrační pokladny. „Na záměru je shoda, ladíme detaily,“ říká stínový ministr financí za sociální demokracii Jan Mládek.

HN: debata nad programem ČSSD se točí i kolem druhého pilíře důchodové reformy. Jak s ním strana naloží?

Cíle jsou dva: zastavení druhého pilíře a minimalizace škod, které by mohly plynout ze soudních sporů nebo arbitráží. Ale okamžitě zastavíme vyvádění peněz z prvního pilíře.

HN: Takže nastavíte podmínky druhého pilíře tak nevýhodně, že by v něm nikdo neměl důvod zůstat?

Doufám, že bude-li nábor klientů probíhat jako dosud, nebude skoro co řešit. Penzijní společnosti se samy sloučí do jednoho subjektu.

HN: A co se stane s penězi těch, kdo už si ve druhém pilíři spoří?

Když budou lidé odvádět svoje dvě procenta, ty jsou samozřejmě jejich, u těch tří procent se mohou rozhodnout: buď si je vrátí zpátky do prvního pilíře a ta dvě procenta převedou do třetího, nebo si do třetího převedou celou naspořenou sumu. O to se jim ovšem zkrátí nárok na penzi z prvního pilíře.

HN: Bude možné vybrat si naspořená dvě procenta hotově?

Byl bych pro převod do třetího pilíře, výplatu ne. Podotýkám, že máme shodu o záměru, ne o detailech. Když máte penzijní účet v deficitu, nemůžete zvýšit deficit.

HN: I když zastavíte vyvádění úspor, pořád není v prvním pilíři dost peněz.

Státní penzijní účet je fiktivní, někdo střídavě zprava a zleva si udělá kalkulaci, která je vždy umělá, protože žádný oddělený účet neexistuje, bere se z jiných daní a deficitů. Povedeme diskusi, jestli je nutné stanovovat konkrétní daň, ze které by se první pilíř financoval.

HN: Nelíbí se vám ani současný růst věku odchodu do důchodu.

Nežijeme ve stabilní době, odchod do důchodu se musí permanentně revidovat. Strop, za který ovšem nepůjdeme, je 67 let.

HN: Sdružená daňová kvóta je teď pod 35 procenty, v programu ČSSD figuruje 36. Váš poradce Martin Potůček hovořil až o čtyřiceti.

To považuji za příliš ambiciózní cíl. Každopádně myšlenka je taková, že ČSSD řekne, které daně bude zvedat, udělá to hned první rok, pak už s nimi nebude hýbat. Pokud to nestihne, oznámí, že jednoduché změny začnou platit od roku 2015, složitější od roku 2016.

HN: Budete snižovat sazby DPH?

Debatujeme o třetí sazbě na základní potraviny, léky, zdravotní pomůcky, knihy, ale konzultace s Evropskou komisí vyzněly tak, že to spíš nepůjde. Se základní a sníženou sazbou hýbat nebudeme.

HN: U živnostníků jste chtěli zvýšit daňovou zátěž.

O tom, zda zatížit živnostníky vyšším zdaněním, zatím není shoda. Na čem ano, je zavedení registračních pokladen. Daleko lepší než zvyšování jakékoli sazby je zajištění, aby všichni, kdo mají platit daně, je skutečně platili.

HN: Zvažovali jste i minimální daň pro podnikatele bez ohledu na výdělek. To pořád platí?

Ne, rozhodně ne.

HN: Chcete omezit švarcsystém, práce na jiné úvazky, než je běžný pracovní poměr. Jaké jiné flexibilnější formy zaměstnání byste nabídli?

Některé věci musíte omezit bez náhrady. Na práci zaměstnanců platí nějaké daňové zatížení – můžete připustit pár výjimek, ale když je jejich počet masivní, dochází k přelivu z klasického zaměstnání do nejrůznějších druhů pracovních úvazků. Tohle rozvrací celý systém a pak nevycházejí peníze na zdravotnictví či na penze. Navíc se lidé, kteří neodvádějí sociální pojištění, sami krátí o důchody.

HN: U daně z příjmu firem chcete zvedat sazbu daně z 19 na 21 procent, u energetiky, telekomunikací a finančnictví na 30. Jak jste přišli na toto číslo a proč právě tyto obory?

Museli jsme se podívat, jak je to v jiných zemích. Jde o odhad, aby sazba byla konkurenceschopná vzhledem k sousedním státům. A proč tyto obory? Jsou to regulovaná odvětví, kde se regulaci ne zrovna daří. Firmy mají mimořádné zisky, a tak je dobré, aby se na nich také podílel český daňový poplatník.

HN: Nevezmou si to právě tyto firmy pak zpět na spotřebiteli?

Tam se nesmíme smířit se stavem, který je u regulátorů, a snažit se, aby vznikla silnější konkurence. Nelze ale všechno řešit jen vydáním zákona, musí se také někdo domáhat plnění zákona, musí se zapojit aktivní občanská společnost.

HN: Chystáte zvýšit sociální pojistné i u zaměstnanců?

Od toho se distancuji. Zdanění práce je u nás jedno z nejvyšších, rezervy máme jinde.

HN: Kde konkrétně?

Znepokojující jsou podvody s DPH. Únikům lze bránit zavedením kaucí a řadu věcí lze řešit kontrolou.

Nejnovější články