Jan Mládek rozšířil řady návštěvníků olympijského parku RIO-LIPNO 2016

14.8.2016 | Aktuality

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek vyzkoušel exponáty na stánku MPO v olympijském parku RIO-LIPNO 2016 a sehrál partii s juniorskou reprezentantkou v šachu

Tréninkovou šachovou partii s českou reprezentantkou do 16 let Aničkou Tůmovou z Tábora sehrál o víkendu v olympijském parku ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Přijel jsem se podívat na technologický park, který tady v areálu Rio Lipno MPO provozuje, ale nemohl jsem odolat, abych si zahrál s Aničkou alespoň tréninkovou partii. Bitva to byla náročná a po zásluze jsem jí podlehl, ale doufám, že to slečně Tůmové alespoň trochu pomohlo v přípravě na Mistrovství Evropy mladých šachistů, které se uskuteční už za pár dnů v Praze. Připravuje se v Táboře a na Šumavě a já jako Dráchovák jsem rád, že jsem se toho tréninku mohl zúčastnit, uvedl ministr Jan Mládek.

Anna Tůmová se zúčastní Mistrovství Evropy v šachu ve dnech 17. 8. - 28. 8. v Praze a zároveň se kvalifikovala na účast na podzimním mistrovství světa mladých šachistů v Chanty Mansijsku v Rusku.

Ministr Jan Mládek s rodinou přijel navštívit olympijský park Rio Lipno, aby si osobně prohlédl TECHNOLOGICKÝ PARK MPO, který se v areálu nachází a který překonal už hranici padesáti tisíc návštěvníků. Chtěl jsem podpořit všechny, kdo tuto hezkou myšlenku prosadili a realizují. Pomáhá turistickému ruchu, rozvíjí celý region, je chytře postavena v místě, kde se potom dostaví náměstí Lipna nad Vltavou, přináší investice a nezůstane z něj nefunkční skanzen. Takové typy investic mám rád, řekl při návštěvě Jan Mládek.

Ministr Mládek v rámci svého bohatého programu také předal speciální kolo Škoda jednomu z vítězů soutěže mladoboleslavské automobilky a pokřtil speciální motocykl pro handicapované řidiče, který měl v rámci parku Rio-Lipno svou premiéru.

Jeho hlavním programem byla návštěva TECHNOLOGICKÉHO PARKU MPO v rámci olympijského areálu. Nechtěli jsme dělat výstavu bez duše, ale raději jsme poskytli prostor studentům jihočeských středních a vysokých škol. Ti skvěle propojili sportovní vyžití s podporou technického vzdělávání. Ta expozice je skvělá, protože studenti dostali volnou ruku a vymysleli opravdu zábavné disciplíny na pomezí sportu a vyspělých technologií. To je pro ministra odpovědného za technické vzdělávání odměna, řekl Jan Mládek.

Ve stánku MPO si lze vyzkoušet box, bowling a řadu dalších sportů na konzoli Xbox se senzorem Kinect Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. VŠTE tu představuje i 3D tiskárnu, která například tiskla funkční píšťalky pro sportovní rozhodčí. Střelecký trenažer, respektive laserový simulátor střelby, v TECHNOLOGICKÉM PARKU MPO představuje Střední odborná škola strojní a elektrotechnická z Velešína.

Hned vedle si návštěvníci na trenažerech kol pro výrobu elektřiny mohou vyzkoušet, kolik energie a úsilí je třeba na to, aby se rozsvítila žárovka nebo roztočil ventilátor. Na výrobu trenažerů použili studenti VOŠ, SPŠ a střední odborné školy řemesel a služeb ze Strakonic rámy z vyřazených jízdních kol a samozřejmě svoje znalosti. Trenažer naměří, kolik návštěvní vlastním pohonem vyrobili elektřiny, kolik by ujeli kilometrů, jakou rychlostí, i co tento pohyb dělá s lidským tlakem. Všechny možné veličiny pak změří studenti a studentky Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Všechny atrakce je možné si prohlédnout až do 21. srpna.

Nejnovější články

Související články