Jan Mládek zaslal otevřený dopis Vlastimilu Tlustému

6.4.2006 | Rozhovory | Autor: Jan Bednář (Český rozhlas 6)

Před několika dny vyvolalo velký rozruch sdělení, že Česká republika prohrála první z arbitráží s japonskou společností Nomura kvůli neochránění investic v bývalé bance IPB. Poslanec Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý obvinil...

Jan BEDNÁŘ, moderátor
Před několika dny vyvolalo velký rozruch sdělení, že Česká republika prohrála první z arbitráží s japonskou společností Nomura kvůli neochránění investic v bývalé bance IPB. Poslanec Občanské demokratické strany Vlastimil Tlustý obvinil v televizní debatě ministra zemědělství Jana Mládka, že byl jedním z hlavních viníků této situace a ministr Mládek pak poslal poslanci Tlustému otevřený dopis, v němž ho vyzývá, aby vysvětlil, jak přišel k dokumentům, z nichž citoval. Kolega Milan Bouška se proto zeptal ministra Mládka, co ho vedlo k napásání dopisu.

Jan MLÁDEK, ministr zemědělství /ČSSD/
Já jsem si to neuvědomil v té televizní debatě, na to jsem byl upozorněn teprve dodatečně, že pan Tlustý tam mával materiály, které byly použity při arbitráži a které jsou důvěrné, což já jsem ty materiály předtím vůbec nikdy neviděl. On samozřejmě udělal takový jednoduchý trik, že tvrdil, že oproti Tlustému podání Nomury je slaboučká odpověď českého stát, což byl takový drobný podvod, protože on tam podle všeho vzal jakousi reakci na nějaký formální problém, nikoliv ten skutečný dokument, který reaguje. Nicméně podle těch lidí, kteří to znají, on držel v ruce v originálním balení to podání Nomury a tam jakousi dílčí reakci českého státu. Tak jsem projevil zájem, kdeže to pan předseda Tlustý sehnal, protože ten arbitrážní tribunál zavázal všechny k důvěrnosti. Pokud je to teda někdo z ministerstva financí, tak tím výrazně porušil všechny pravidla a měl by být za to potrestán. Ale pak je ta varianta horší, že pan předseda to má od Nomury, a to je potom opravdu na pováženou.

Jan BEDNÁŘ, moderátor
V té debatě říkáte, že použil ty dokumenty, které vy jste vlastně jakožto vláda neviděli? Jak je možné, že jste se k nim nedostali?

Jan MLÁDEK, ministr zemědělství /ČSSD/
Ne, ne jako vláda, jako já, jako osoba jako člen vlády, jsem je neviděl. Samozřejmě ministr financí ji nepochybně viděl. Já jsem to s ním konzultoval, jestli to byly ty ony dokumenty. Ano, byly to ony.

Milan BOUŠKA, redaktor
To znamená, že tedy potvrzujete originalitu těch věcí, které držel pan Tlustý v ruce. Chci se zeptat, nemůže to vyznívat i tak, že vlastně teď říkáte, provalilo se něco, co jsme ani nechtěli, aby se zveřejnilo a jenom tím, že to zveřejnil pan poslanec Tlustý, tak se teďka dohledává, kde to uniklo, ale ta podstata věci jakoby jde stranou?

Jan MLÁDEK, ministr zemědělství /ČSSD/
Já si myslím, že tohle to je o něčem trochu jiném. To je o určité disciplíně o určitých závazcích, které by v tom procesu měly být a neměly by ty materiály být pouštěny mimo. A tady zjevně byly pouštěny mimo a já se ptám s jakým úmyslem. Protože, bohužel, při tom arbitrážním tribunálu krejou sdělovací prostředky větší důležitost něž si mnozí myslí, protože ta kancelář /nesrozumitelné/ na straně Nomury používala mnoho citací z českého tisku, z různých veřejných prohlášení a tak dále.

Milan BOUŠKA, redaktor
Ozval se vám už nějakou odpovědí, nebo máte nějakou reakci od pana poslance Tlustého v tomto směru?

Jan MLÁDEK, ministr zemědělství /ČSSD/
Žádnou oficiální reakci, žádnou odpověď nemám.

Milan BOUŠKA, redaktor
Bude vám stačit třeba jeho vysvětlení nebo pokud ne, dáte to k nějakému soudu, nebo budete to vyšetřovat jinou cestou?

Jan MLÁDEK, ministr zemědělství /ČSSD/
Já bych nechtěl dělat nějaká silná prohlášení. Ještě bych počkal, co z pana Tlustého vypadne, protože on údajně někde vzkázal, že sdělí pravdu a že budu překvapen, tak uvidíme.

Nejnovější články