Jistě, pane Medvědemu

15.5.2006 | Rozhovory | Autor: časopis Týden

Jste rád, že jste vzal před půlrokem funkci ministra zemědělství? Zkusím odpovědět šalamounsky: byla to velká výzva. Ministerská funkce je po všech stránkách honosnější než náměstkování, to bezpochyby. Ale stále se nemohu zbavit pocitu, že jako první...

Ministr zemědělství Jan Mládek považuje za nejschopnější členy vlády Jiřího Paroubka a Davida Ratha. Jeho manželce by se zamlouvalo, kdyby se stal členem bankovní rady ČNB.

Jste rád, že jste vzal před půlrokem funkci ministra zemědělství?

Zkusím odpovědět šalamounsky: byla to velká výzva. Ministerská funkce je po všech stránkách honosnější než náměstkování, to bezpochyby. Ale stále se nemohu zbavit pocitu, že jako první náměstek ministra financí jsem měl daleko větší vliv.

Chcete říci, že jako ministr máte situaci méně pod kontrolou než vaši podřízení?

Ano. Všichni mi říkají: Jistě, pane ministře. Ale je to v podstatě myšleno ironicky, za mými zády se zatím děje něco zcela jiného.

Děláte si legraci...

Ne tak úplně.

S kým nejlépe vycházíte ve vládě?

Samozřejmě s Jiřím Havlem, místopředsedou vlády pro ekonomiku a mým přítelem. Dobré vztahy mám také s ministry, s nimiž se známe teprve krátkou dobu, například s Vítězslavem Jandákem. Také s Milanem Urbanem... No, skoro se všemi.

Který člen vlády je nejschopnější?

Samozřejmě premiér. A po něm? Asi ministr zdravotnictví David Rath. Byť tak není vždy vnímán veřejností. Je velice inteligentní a schopný.

A kdo je nejhorší ministr?

Jde o zástupce jedné z koaličních stran.

Při loňském odchodu z poslanecké lavice do ministerského křesla jste řekl, že se vám ulevilo, protože parlament není nic pro vás. Co anebo kdo vám tam nejvíce vadil?

Vadil mi celý systém. Permanentní hašteření a drobné nenávisti nemám rád. Znáte tu anekdotu? Za britskou Labour party je v doplňovacích volbách zvolen mladý poslanec a ten se poprvé posadí do parlamentu. Kouká vyděšeně na konzervativce a říká starému mazákovi po svém boku: Tamhle je nepřítel? A on mu odvětí: Mýlíš se, synu. Tam je opozice, nepřítel sedí za námi.

Vadila vám nějaká konkrétní postava?

Samozřejmě že ano. Ale nebylo by korektní to dál rozvádět.

Vlastimil Tlustý?

Pan Tlustý mi vadí spíše kvůli činnosti, kterou vyvíjí v poslední době, než kvůli tomu, co předváděl v parlamentu nebo během debat v rozpočtovém výboru.

Když se vás redakce TÝDNE letos v lednu zeptala, zda jste měl jako náměstek bezpečnostní prověrku, tvrdil jste, že ano, na stupeň přísně tajné. Nedávno však deník MF Dnes napsal, že vám Národní bezpečností úřad neudělil ani stupeň tajné. Jak to tedy bylo?

V době, kdy jsem o prověrku žádal, NBÚ teprve vznikal a prověrky uděloval jiný orgán, tuším ministerstvo vnitra. Tento systém platil do roku 1999. Pak se změnil zákon a nově vytvořenému úřadu dal rok na to, aby podané žádosti prověřil. V té době jsem měl tedy přechodné povolení na stupeň přísně tajné. Na to navazuje už známá historka, že jsem žádal o "tajné" a už jako fyzické osobě mi udělili jen "vyhrazené".

Tentýž list napsal, že hlavní překážkou k udělení prověrky byly vaše kontakty s ruskými podnikateli. Měl jste nějaké?

Na redaktora Jaroslava Kmentu jsem podal trestní oznámení, protože to naprosto přehnal. Psal, že jsem okolnosti kolem své prověrky tajil, což není pravda, jak si každý přečte v týdeníku Respekt z 28. listopadu minulého roku. Historka o tom, že o mně Rusové říkali "eto chorošij moloděc", je také nesmysl. Rodilý mluvčí by to totiž takhle nikdy neřekl. Slovo "moloděc" v sobě již obsahuje adjektivum a připojením přídavného jména "chorošij" dochází k jeho zdvojení: vyjde z toho "skvělý skvělý chlapík".

S těmi Rusy jste se tedy nesetkával?

Nevedu si deníček o tom, kde a s kým se stýkám. Ale rozhodně jsem se vědomě nescházel s nějakými podezřelými typy.

Vaše manželka je Ruska. Nemáte obavy, že by ji tajné služby sledovaly?

Nemohu to vyloučit. Při udělování prověrky se tak stát mohlo.

Odkud vlastně vaše choť pochází?

Z Kostromy, historického města ležícího severně od Moskvy, nedaleko Jaroslavli.

Co v Česku dělala před šesti lety, kdy jste se seznámili?

Přijela sem na krátkou návštěvu se sestrou, která se provdala do Anglie. Dnes se stará o naše dvě malé děti. Má firmu, která v podstatě nic nedělá. Pošle ji do likvidace.

Co budete dělat po volbách?

Pokud by ČSSD prohrála volby, což si nemyslím, půjdu asi do soukromého sektoru. Jinak zůstanu ve veřejném životě.

Místo v bankovní radě ČNB byste bral?

Nevím, jestli by mě pan prezident jmenoval. Manželce by se to určitě líbilo, protože to je místo s dobrým platem a pravidelnou pracovní dobou. Asi bych neodmítl.

Co říkáte tomu, že prezident Václav Klaus, kdysi největší kritik ČNB, v ní dnes tak posiluje? Už tam má tři lidi ze sedmi a letos může vyměnit Michaelu Erbenovou a Jana Fraita za osoby sobě blízké.

Znepokojuje mě trochu jiná věc: zavádění eura. Dnes plníme čtyři z pěti maastrichtských kritérií, to poslední vázne jen na politickém rozhodnutí o zařazení do systému ERM II. ČNB se nesnaží vysvětlit lidem, jak budou vypadat české euromince a podobně. Vidím v tom vliv pana prezidenta a části bankovní rady, která euro vysloveně nechce. Na druhou stranu, Klaus to při jmenování poslední rady nijak nepřehnal, ponechal v ní guvernéra Zdeňka Tůmu a s ním i vstřícný postoj k euru.

V poslední době se kolem vaší osoby vynořilo několik zajímavých odhalení: nájem bytu od advokáta Miroslava Jansty, jeho půjčky údajně vám blízké firmě Taluta... Myslíte, že ještě vypadne nějaký další kostlivec?

Já žádné kostlivce nevidím. Jsou to vykonstruované kauzy.

Přátelíte se ještě s nějakými dalšími lidmi typu Jansty?

Implicitně vycházíte z toho, že Jansta něco spáchal. Co ale spáchal, kromě toho, že si vydělal podle přesvědčení mnoha lidí příliš mnoho peněz na komplikovaném kontraktu?

Napadá vás něco, co by mohlo mít podobně třaskavý efekt jako Janstův případ? Řekněte to teď a vezmete novinářům vítr z plachet.

O ničem takovém nevím.

Jezdíte za Janstou do Nymburka na basketbal?

Ten nehraju.

Tak tenis.

Ten taky ne. V Nymburku jsem byl všeho všudy asi dvakrát.

Kdo podle vás stojí za těmi nedávnými kauzami?

Když si položím otázku, komu to prospívá, tak z toho jednoznačně vychází jediný člověk: Vlastimil Tlustý. Nepochybně se přičinil o kampaň vedenou proti mně.

A co Nomura?

Může být. Ale já to nevím.

Přece jen jste při převodu IPB na ČSOB sehrál výraznou roli.

Ve sporu se státem jde Nomuře především o reputační kapitál. Mnohem víc než v právní nebo ekonomické rovině se tady hraje o mediální tvář. Pro ně je potřebná relativně dobrá pověst. Nomura dělala podivné věci v mnoha zemích, vždy se jí to ale povedlo zahalit mlhou, že to vypadalo na selhání místní vlády nebo regulátorů. Jen český případ se jí nedaří zaretušovat. Ale nechci přímo tvrdit, že proti mně něco podnikají.

S premiérem Jiřím Paroubkem máte dobrý vztah. Co říkáte jeho neomalené kritice slovenských reforem?

Téma vytáhla naše pravice. Ta všude vykřikovala, jak jsou slovenské reformy skvělé. Když se na číslech ukázalo, že ani zdaleka nemají pravdu, vytáhli přátelství slovenského a českého lidu. Nebyli to sociální demokraté, kteří s porovnáváním Česka a Slovenska začali.

Takže se vám premiérova kritika Slovenska vlastně zamlouvá?

Na Slovensku je sympatické, že se o něco snaží. Daří se jim lákat zahraniční investice. Na druhou stranu rozbíjejí sociální soudržnost a já nevím, jestli to za to stojí. V rámci dobrých vztahů se Slovenskem není možná namístě rozdmýchávat nacionalistické vášně a srovnávat, kdo se má lépe.

Možná také není dobré bratřit se s politikem, jakým je Róbert Fico. Paroubek podporuje jeho stranu Smer v předvolební kampani.

Nevím, co máte na mysli. Doufám, že se Ficova strana Smer stane standardní sociální demokracií.

Sponzorují ji ale silné česko-slovenské finanční skupiny, Fico je navíc vyhlášený populista.

Ano, to je problém. Ale jeho vážnost se prokáže, až bude premiérem nebo součástí vládní koalice. Pak mu jeho populismus můžeme vyčítat. Chci věřit, že situace nesklouzne k takovému extrému jako v Polsku, kde se daly dohromady PiS, Sebeobrana a Liga polských rodin. Poslední dvě jsou poháněny rádiem Maria, což je naprosto neuvěřitelné šovinisticko-katolické štvaní.

Do funkce ministra vás vynesla aféra na Pozemkovém fondu, kdy spekulanti šikovnými operacemi přišli k lukrativní půdě. Jak pokročil úklid na fondu?

Padlo šest prvoinstančních rozsudků, čtyři příznivé pro nabyvatele pozemků a pouze dva pro stát. Spekulanti tvrdí, že půdu nabyli v dobré víře, a je těžké prokázat jim opak. Vyšetřování probíhá dál a policie si žádá stále nové dokumenty.

Jakou výtěžnost byste si představoval při prodeji pohledávky státu za Setuzou?

Minimální suma, kterou bude vláda požadovat, je 650 milionů.

Pohledávka však přesahuje čtyři miliardy korun. Není to trochu pokřivené, že ji někdo získá "za babku"?

Z morálního hlediska to není v pořádku. Jenže takových pohledávek prošlo konsolidační agenturou na tisíce.

Vyřešit to konkursem nebo exekutorem by asi bylo čistší.

Tyto varianty jsou na stole, pokud se z nějakých důvodů nepovede prodej. Jedna věc jsou prohlášení různých potenciálních kupců v tisku, druhá závazná nabídka.

Sledujete kauzu Pitr?

Čtu noviny.

Myslíte, že by měl jít za mříže?

Doufám, že druhoinstanční soud potvrdí rozsudek toho předešlého (osm a půl roku vězení s ostrahou, pozn. red.)

Jaké byly vaše vztahy s ministrem průmyslu a obchodu Miroslavem Grégrem? S odstupem času většina pamětníků říká, že ho obdivovali.

Velmi napjaté. Chtěl oddlužovat různé podniky. To byly neuvěřitelné haldy pitomostí, které jsme museli eliminovat, aby nevznikly velké škody. Grégr je nepochybně charismatický člověk, muž praxe a výroby. Dotlačil do finále Temelín, za což mu jistě náleží kredit. Hospodářskou politiku ale vysloveně rozvracel a napáchal v ní mnoho škod. Těžko se nám u mezinárodních institucí vysvětlovaly jeho pojmy jako velký třesk a další svěží myšlenky.

Možná mu zazlíváte, že vás spolu s ministrem financí Pavlem Mertlíkem "vymetl" z vlády.

Mertlík rezignoval, já byl vyhozen. Grégr na tom měl nepochybně podíl, ale určitě to nezpůsobil.

Podal byste si dnes ruku s Milošem Zemanem?

No... Asi ano.

Proč jste měli celou dobu tak napjatý vztah?

Někdy v roce 1996 jsem napsal kritický článek o Zemanovi mezi prvním a druhým kolem senátních voleb. To mi nikdy nezapomněl.

Jak by vypadal váš předvolební slib pro zemědělce? "Každému víc peněz a po jednom mercedesu"?

První cíl je jednoznačný: rovné podmínky se zemědělci staré evropské patnáctky.

Sám sebe označujete za Velkého medvěda a propagujete "filozofický směr bearismus". Byl jste někdy na lovu medvědů?

Nebyl a ani bych nešel.


Nejnovější články