Kazachstán je klíčovým ekonomickým partnerem v regionu Střední Asie

22.6.2016 | Aktuality

Kazachstán jako strategický partner ČR ve střední Asii byl tématem panelové diskuse, kterou první letní den organizovalo družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia FONTES RERUM a Evropské hnutí v ČR. Diskusi, již se zúčastnili velvyslanec Republiky Kazachstán v ČR Serzhan Abdykarimov, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Hynek Kmoníček, podnikatel Zdeněk Zbytek, ředitel útvaru Exportní a specializované financování ČSOB Jan Nývlt moderoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Dvouhodinová diskuse navázala na velmi zdařilou energetickou konferenci v Táboře, kde se kazašským vládním činitelům představilo několik desítek českých energetických firem a institucí. Kazachstán je totiž zemí, která nabízí českým podnikatelům obrovské příležitosti nejen v energetice.

"Za posledních šest let vzrostl náš vzájemný obchodní obrat šestkrát. Přesto má naše země zájem o další prohloubení spolupráce především v oblasti energetiky, strojírenství, zemědělské a potravinářské techniky, vzdělávání a turistiky včetně zdravotní turistiky. Vnímáme Českou republiku jako klíčového partnera v EU i mezi zeměmi Visegrádu," uvedl velvyslanec Serzhan Abdykarimov.       

V současné době se v Kazachstánu, který do ČR exportuje desetinu naší celkové spotřeby ropy a je třetím největším dovozcem ropy do ČR, etablovalo asi 220 českých podniků.  Podle diplomata Hynka Kmoníčka je Kazachstán zemí, která má velmi dobře připravenou strukturu a ze všech zemí regionu nabízí stabilitu a největší potenciál pro spolupráci.

Podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka může být Kazachstán se svým obrovským nerostným bohatstvím a snahou modernizovat svou energetickou a teplárenskou soustavu, dopravu a průmysl skutečně strategickým partnerem v celém regionu a mezi zeměmi SNS. "Považuji za důležité, že se nám podařilo přes počáteční váhání prosadit a to i díky významné pomoci pana prezidenta Miloše Zemana, že se Česká republika připojila k desítkám vyspělých zemí, které se příští rok zúčastní mezinárodní výstavy EXP0 Astana 2017, zaměřené právě na energetiku," uvedl v debatě ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.       

ČR dnes do Kazachstánu vyváží především komodity s vyšší přidanou hodnotou, především stroje a dopravní prostředky, nejvíce společných česko-kazašských projektů patří do oblasti energetiky. 

 

Nejnovější články

Související články