Ministerstvo nebude při ochraňování strategických zásob ropy a ropných produktů iniciovat zavedení dodatečné daně nebo poplatku

29.7.2014 | Mé články | Autor: Jan Mládek, ministr průmyslu a obchodu

Myšlenku ministra financí A. Babiše uvolnit po vzoru Slovenska 35 mld. vázaných v SSHR jejich zprivatizováním pod soukromou agenturu, není z hlediska současné evropské legislativy možné realizovat.

Myšlenku ministra financí A. Babiše uvolnit po vzoru Slovenska 35 mld. vázaných v SSHR jejich zprivatizováním pod soukromou agenturu, není z hlediska současné evropské legislativy možné realizovat. Nicméně zbyla otázka řešení financování ochraňování hmotných rezerv. Předkládaný materiál v žádném případě není návrhem na zavedení nějakého dodatečného poplatku či daně.

Na začátku aktuální tematiky Správy státních hmotných rezerv, jež dnes publikovala MF Dnes, byla myšlenka ministra financí Andreje Babiše uvolnit po vzoru Slovenska 35 miliard vázaných v SSHR jejich zprivatizováním pod soukromou agenturu. Vznikla proto pracovní skupina, složená ze zástupců ministerstva financí, ministerstva průmyslu a obchodu a SSHR. Ukázalo se však, že ideu ministra Babiše není z hlediska současné evropské legislativy možné realizovat. Evropská komise dokonce označila privatizaci slovenských hmotných rezerv za neplatnou. Nicméně na pracovní skupině zbyla otázka řešení financování ochraňování hmotných rezerv.

Ministerstvo průmyslu a obchodu na základě předcházejících konzultací s Ministerstvem financí předložilo do meziresortního připomínkového řízení ideový návrh řešení modelu ochraňování strategických zásob ropy a ropných produktů. Tento materiál obsahuje celkem čtyři varianty řešení a dnes médii zmiňovaný státní model s příspěvkem na udržování nouzových zásob je jednou z nich. Předkládaný materiál v žádném případě není návrhem na zavedení nějakého dodatečného poplatku či daně. Pokud by však nějaký výše zmíněný příspěvek měl být zaveden, musela by se o stejnou částku snížit spotřební daň na pohonné hmoty.

Nejnovější články