Ministerstvo průmyslu a obchodu neuvažuje o zahájení těžby uranu v ČR, stávající těžba skončí v roce 2017

19.4.2016 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministerstvo průmyslu a obchodu musí bohužel opět důrazně odmítnout dezinformace a zkreslené informace, které se přes veškerá vysvětlení ze strany MPO i s. p. DIAMO objevují v médiích v souvislosti s ložiskem Brzkov — Horní Věžnice na Jihlavsku.

od titulkem "Obce mají o uranu jasno. Když těžbu neodvrátí po dobrém, zkusí to po zlém" je publikovala jihlavská mutace iDnes.cz 14. dubna 2016.

V článku, který považujeme za zcela tendenční, se kromě výhrůžek opět operuje lživými tvrzeními, že stát připravuje výstavbu uranového dolu v lokalitě Brzkov a údajnými "přiznáními" s. p. DIAMO a MPO. Stanoviska obou organizací, které poskytly 13. dubna 2016, byly zjevně použity zcela účelově a bez kontextu, pokud vůbec.

To vše patrně vedlo i ke zmatení senátora Miloše Vystrčila, který podle iDnes poznamenal: "Nechápu, že na to stát neustále tlačí. Od začátku je jasné, že projekt obnovení těžby tady je prodělečný."

Přesně totéž přitom už před měsícem jasně a opakovaně sdělilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, když ústy ministra Jana Mládka potvrdilo, že případná těžba uranu by se vyplatila teprve tehdy, budouli světové ceny uranu na odpovídající úrovni. "Nyní tomu tak není a proto bude těžba uranu v České republice k 31. prosinci 2017 ukončena," uvedl opakovaně ministr Jan Mládek v souvislosti s provozem posledního funkčního uranového dolu v Rožínce.

Plán převést eventuálně těžbu do Brzkova ministr Mládek zrušil právě pro její neekonomičnost. K obnovení těžby nebo zahájení nové navíc ani neexistuje politická vůle.

To, oč nyní v Brzkově státu jde, je jeho povinnost chránit ložiskové území. To však v žádném případě neznamená automatickou možnost zahájit těžbu, a že je na něm zcela vyloučen jakýkoli další územní rozvoj nebo jsou omezena práva vlastníků pozemků. Stavby na takovém území povoluje místně příslušný stavební úřad, který si opatřuje stanovisko obvodního báňského úřadu. A to navíc není závazné.

K nepochopení je tedy naopak pokračující mediální kampaň právního zástupce obcí Přibyslav, Brzkov, Věžnice a Polná Luboše Klimenta, kterou chce děsit místní obyvatele a samosprávu. Ministerstvo průmyslu a obchodu jasně odmítlo snahu vyvolávat hysterii, jako zcela zbytečnou a nemístnou už 16. března 2016.

Nejnovější články

Související články