Ministr Jan Mládek jednal s gubernátorem Uljanovské oblasti Sergejem Morozovem o možnostech ekonomické spolupráce

21.4.2016 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Na jednodenní pracovní návštěvu Uljanovské oblasti Ruské federace dnes zavítal ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Na jeho setkání s gubernátorem Uljanovské oblasti Sergejem Morozovem ho doprovodili zástupci českých firem TRIMILL, SORED Zlín, MESIT AEROTRADE, Dopravní podnik Praha a Komory pro hospodářské styky se SNS.

Z debat v rámci 9. zasedání Česko-ruské mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, které se v březnu v Praze zúčastnili i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a jeho ruský protějšek Denis Manturov, vyplynula podpora regionální spolupráci i ocenění aktivit, které na ruském regionálním trhu vykazuje mj. zlínská společnost TRIMILL.       

Ředitel společnosti TRIMILL, a. s., Zlín Louky Milan Julina proto v rámci dnešní pracovní cesty ministra Jana Mládka předá do provozu uljanovské společnosti ZAO AVIASTAR v pořadí již sedmé portálové obráběcí centrum TRIMILL. Společnost, která za patnáct let své existence dodala více než 370 strojů do dvaceti pěti zemí světa, podepsala koncem loňského roku memorandum o založení společnosti TRIMILL RUS se stoprocentním českým kapitálem, která v průběhu letošního roku zahájí výrobu ojedinělých portálových obráběcích center. Do Uljanovské oblasti již společnost dodala celkem dvanáct strojů a nyní vede jednání o dodávce strojů pro dva ruské partnery společnosti ZAO AVIASTAR a AEROKOMPOZIT.

Obě tyto společnosti dnes proto ministr Jan Mládek navštíví, v místním NANOCENTRU se též zúčastní prezentace ekonomického a investičního potenciálu Uljanovské oblasti.

"České podniky jednoznačně dodržují pravidla, nastavená Evropskou unií. Proto jsem potěšen každou aktivitou českých firem, kterou se na regionální úrovni daří realizovat podobně jako společnosti TRIMILL. Pozice, které by na ruském trhu opustily, by se v budoucnu jen těžko dařilo získávat zpět, " uvedl ministr Jan Mládek.

V Ruské federaci platí od letošního roku zákon o lokalizaci, který ukládá tzv. pětadvacetiprocentní lokalizaci, tedy nutnost dodávky minimálně čtvrtiny potřebných komponentů finálních výrobků, nakoupených v RF. Společnost TRIMILL proto jako přicházející firma požádala o výjimku pro první rok a rovněž o pomoc Ministerstva průmyslu Uljanovské oblasti při vyhledávání vhodných dodavatelů. Nově založené společnosti TRIMILL RUS tato aktivita umožní účastnit se tendrů v soukromých i státních podnicích.   

 

Nejnovější články

Související články