Ministr Jan Mládek mezi soběslavskými gymnazisty: "Máte velkou příležitost uspět. Ale učte se anglicky!"

7.2.2016 | Napsali o mně

Ministr průmyslu a obchodu besedoval v tomto týdnu s maturanty. Na soběslavské gymnázium, které sám absolvoval v roce 1979, zavítal Jan Mládek po sedmatřiceti letech.

"Bylo to velice milé, vaši studenti se skvěle ptali a je vidět, že nad svým životem a nad tím, co se děje kolem nich, přemýšlejí," pochválil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek na konci své besedy s maturanty soběslavského gymnázia řediteli školy Petru Lintnerovi. Na soběslavské gymnázium, které sám absolvoval v roce 1979, zavítal Jan Mládek po sedmatřiceti letech

"Těšil jsem se na návštěvu našeho gymnázia už dlouho a jsme rád, že se mi podařilo najít hodinku a popovídat si se studenty o tom, co je zajímá a co je v životě čeká," uvedl ministr Jan Mládek, který bydlí v sousedním Dráchově.   

Jan Mládek jako ekonom a ministr průmyslu a obchodu hovořil se studenty o české ekonomice, globalizaci, o současných problémech Evropské unie a krizi evropských hodnot, o možnostech pracovního uplatnění, pozitivních očekáváních české společnosti či konceptu Průmyslu 4.0, který bude realitou v době, kdy dnešní maturanti nastoupí do zaměstnání.

A samozřejmě vzpomínal na studentské historky a hlavně profesory, kteří bývali gymnaziálními legendami, jako byli tělocvikář Stanislav Svátek, dějepisář Milan Seidl, Josef Pánek, Jiří Bouška, Vojtěch Kadlčík či Ludmila Růžičková.       

"Otevírá se vám celý svět a máte velkou příležitost uspět. Naprostou podmínkou vašeho budoucího úspěchu je ale dobrá angličtina. Bez té se na současném globalizovaném trhu práce neuplatníte. A klidně uvažujte o dalším jazyku, který u nás není zatím tak obvyklý, ale jehož znalost bude vaší velkou přidanou hodnotou, třeba o čínštině nebo arabštině," poradil studentům Jan Mládek.        

Všeobecné veselí vzbudil příchod profesora dějepisu Vladimíra Bělského, který byl na soběslavském gymnáziu spolužákem Jana Mládka. A proto ho pozdravil po svém: "Ahoj Honzo"

Soběslavští maturanti ale brali besedu velmi vážně a ptali se ministra Mládka na překvapivé detaily: "Co říkáte na Minischengen? Jak bude dál vypadat obchod s Ruskem? A s Čínou? A kam mají české firmy exportovat, když je to tak složité? Jaké studijní obory jsou podle Vás perspektivní?"

"Byl to zvláštní pocit, být po tak dlouhé době zase ve třídách, které znáte, i když gymnázium prošlo velkými stavebními změnami. Jsem rád, že jsem tu mohl být a přeji všem studentům soběslavského gymnázia v jejich životě hodně úspěchů," zakončil své více než hodinové setkání se soběslavskými gymnazisty Jan Mládek.            

Nejnovější články

Související články