Ministr Jan Mládek ocenil českou kvalitu v dvou podnicích na Soběslavsku

29.7.2016 | Aktuality

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil v rámci své pracovní cesty do jižních Čech dva ryze české podniky na Soběslavsku – společnost BANES, s.r.o., Soběslav, která se zabývá přesnou strojírenskou výrobou, a společnost České houby, která je naším největším producentem čerstvých hub, především žampionů a hlívy ústřičné

"Jsem ministrem průmyslu, ale jsem i ministrem obchodu a proto se snažím navštěvovat nejen typické průmyslové podniky, jakým je BANES, ale i firmy, které jsou významnými prodejci a exportéry. Jsem potěšen, že jsem mohl vidět, jak fungují dvě úspěšné české firmy, které obě začínaly přibližně ve stejné době velmi skromně, doslova v garáži a po sklepích, ale které se vypracovaly na špičkové producenty ve svém oboru," uvedl po návštěvě obou soběslavských firem ministr Jan Mládek.  

Provozem společnosti BANES Soběslav provedl ministr průmyslu a obchodu Jana Mládka zakladatel firmy a její jednatel Pavel Baloun. Společnost má v současné době asi 40 CNC soustružnických strojů a zabývá se výrobou součástek s přesností na tisíciny milimetru. Mezi její zákazníky patří společnosti z oblasti automobilového průmyslu, dodávající finální výrobky pro prémiové značky jako je Porsche, Audi či Jaguar, přední světový výrobce polohovacích postelí a zdravotnické techniky LINET, ale i české zbrojovky či producenty gastrozařízení.

Největším českým producentem čerstvých hub je soběslavská společnost České houby, a. s. V doprovodu předsedy představenstva společnosti Václava Dolanského si ministr Jan Mládek prohlédl celý výrobní proces růstu a zpracování žampionů a hlívy ústřičné. Společnost v posledních letech investovala do technologií na dvě stě dvacet milionů korun a dodává čerstvé houby až na jedinou výjimku do všech českých obchodních řetězců. Přes značné investice jsou v technologickém cyklu velmi důležité i ruce zkušených pracovnic, které se na trhu práce již obtížně shánějí. Společnosti v tuto chvíli chybí kolem třiceti zaměstnanců.   

Nejnovější články

Související články