Ministr Jan Mládek podpořil české exportéry na česko-kazašském energetickém sympóziu v Táboře

25.5.2016 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

V Táboře se dnes uskutečnilo česko-kazašské sympozium "Zkušenosti České republiky z využívání technologií pro výrobu ekologicky čisté energie, technologií a materiálů šetřících spotřebu elektrické energie, tepla a pohonných hmot".

Partnery několika desítek českých energetických firem a podniků, zabývajících se výrobou energie a zařízení pro energetiku a teplárenství, technologií a materiálů šetřících spotřebu energie, bank a pojišťoven, byli zástupci kazašské vlády, především ministerstva energetiky, kazašských firem a organizátoři mezinárodní výstavy EXPO 2017. To se příští září uskuteční právě v hlavním městě Kazachstánu Astaně a jeho hlavním tématem je ENERGIE BUDOUCNOSTI.   

V diskusním panelu vystoupili zástupci více než dvou desítek firem a škol, například JE Temelín, společnosti ŠKODA Praha, MOTOR-JIKOV GROUP či Vysoké školy technické a ekonomické v Č. Budějovicích.  Skupina kazašských odborníků v rámci konference navštívila firmy Brisk Tábor a MAVEL Benešov, která již v Kazachstánu realizuje dodávky turbín pro hydroelektrárny.

Konferenci zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Naši podnikatelé dnes představili kazašským partnerům řadu námětů a konkrétních technologií. Umíme vyrobit a dodat vysoce účinné kotle a kotelny, turbíny, generátory, technologie pro větrné a vodní elektrárny, biostanice a další zařízení pro ekologizaci provozů. Za důležité považuji to, že umíme technologie nejen vyrobit, ale že jsme připraveni i v oblasti financování a ochrany investic v rámci naší proexportní politiky podporovat," uvedl ministr Jan Mládek.

Velvyslanec Kazachstánu v ČR Serzhan Abdykarimov hovořil o rozvíjející se spolupráci i v oblasti regionů a také osobně podpořil začínající spolupráci mezi Kyzlorodskou oblastí Kazachstánu a Jihočeským krajem. Vedoucí delegace Ministerstva energetiky Kazachstánu pro spolupráci s ČR Vladimír Kljakin hovořil o potřebách, které kazašský energetický a teplárenský sektor v současné době má, a jež by mohly být pro české podniky dobrou příležitostí.

Konkrétní projekty již realizuje Vysoká škola technická a ekonomická v Český Budějovicích, která již s MPO spolupracuje v oblasti státní energetické koncepce.

"Domluvili jsme již spolupráci s technickou univerzitou v Karagandy. Předpokládáme nejen výměnu studentů a akademických pracovníků, ale především společné výzkumné projekty v technických disciplínách, uvedl rektor VŠTE Marek Vochozka.   

Podle moderátora konference, předsedy představenstva Konsorcia CZET české energii šetřící technologie Zdeňka Zbytka, byla táborská konference prvním důležitým krokem pro nastartování aktivní spolupráce obou zemí nejen v oblasti energetiky.

Ve čtvrtek 26. května se na MPO uskuteční zasedání pracovní skupiny pro česko-kazašskou spolupráci v oblasti energetiky. Odborníci obou zemí budou jednat především o dodávkách ropy a konkrétních otázkách v oblasti teplárenství a energetiky a možnostech český expertů a firem etablovat se na jaderného programu Republiky Kazachstán.

Nejnovější články

Související články