Ministr Jan Mládek se ostře ohrazuje vůči arogantním výrokům ERÚ

3.12.2015 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se ostře ohrazuje proti dnešnímu tvrzení Energetického regulačního úřadu, který v reakci na usnesení vlády ze 2. prosince 2015 mj. uvedl, že nic neřeší. Toto usnesení by mělo umožnit ERÚ vypsat podporu pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu před 1. lednem 2013. Mluvčí ERÚ jej dnes označil doslova za „cár papíru“.

„Musím se ostře ohradit vůči arogantním a naprosto nepatřičným výrokům ERÚ. Rozhodně není pravda, že jsem nedodržel své slovo. S prezidentem republiky a předsedkyní ERÚ jsme se domluvili, že v této věci pojedu jednat do Bruselu a v pátek 27. listopadu jsem v Bruselu osobně intervenoval u komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Dohodli jsme se, že předsedkyně ERÚ dostane Comfort letter a ten jí byl odeslán. Tvrzení o tom, že ERÚ neměl k dispozici znění vládního usnesení, je holý nesmysl“, prohlásil ministr Jan Mládek. Jakékoli počínání ministra ani vlády přitom nezbavuje předsedkyni ERÚ odpovědnosti.

Z jednání s eurokomisařkou ministr Jan Mládek přivezl potvrzení politické vůle úspěšně a rychle dokončit všechny notifikační procesy podpory obnovitelných zdrojů energie v České republice, které trvají už několik let. Byl to jeden z kroků, kterými se Jan Mládek snaží zabránit mimořádně rozsáhlým hospodářským škodám. Tuzemské ekonomice, zejména energetice, zemědělství ale i bankovnictví a v důsledcích i koncovým zákazníkům by je způsobil nesouhlas Energetického regulačního úřadu s vyplácením podpor ve výši 42 miliard korun.

„Rád bych věřil, že všichni chceme především uchránit české hospodářství zbytečných škod a že předsedkyně ERÚ změní názor poté, co Ministerstvo průmyslu a obchodu obdrží dopis od evropské komisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové. Předpokládám, že přijde ještě před Vánocemi. Notifikace se blíží ke zdárnému konci,“ doplnil dnes ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Podle komisařky Vestagerové Evropská komise neshledává žádné důvody, proč by podpora obnovitelných zdrojů neměla být slučitelná s pravidly fungování vnitřního trhu EU. Důležité je, že v žádné z těchto notifikací neprobíhá formální vyšetřovací řízení, které Komise zahajuje v případě pochybností o slučitelnosti poskytované podpory s pravidly fungování vnitřního trhu. Komisařka Českou republiku zároveň ujistila, že žádné takové řízení nepřipravuje.

Žádost o notifikaci zákona č. 165/2012 Sb., na jehož základě se evropské dotace pro obnovitelné zdroje vyplácejí, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR podalo v roce 2012. MPO v minulých dnech opakovaně a důrazně odmítlo nařčení Energetickým regulačním úřadem, že by notifikaci jakkoli zanedbalo.

I přes složitý proces, kterým notifikace bruselskými autoritami je, až dosud Energetický regulační úřad vyplácení podpor pro obnovitelné zdroje neblokoval. S odkazem na nedokončenou notifikaci podporu odmítl vypsat až nyní, ačkoli k žádné změně právního ani faktického stavu nedošlo.

Nejnovější články

Související články