Ministr Jan Mládek uspěl v Gruzii i Arménii

15.2.2016 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ukončil ve čtvrtek svou pracovní cestu do Gruzie a společně s téměř čtyřiceti českými podnikateli odcestoval do sousední Arménie.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ukončil ve čtvrtek svou pracovní cestu do Gruzie a společně s téměř čtyřiceti českými podnikateli odcestoval do sousední Arménie, kde se setkal s předsedou vlády Arménie Hovikem Abrahamianem, se svým resortním protějškem Karenem Chshmarityanem a zúčastnil se business fóra českých a arménských podnikatelů.

"Naše pracovní cesta do Gruzie byla jednoznačně úspěšná. Absolvovali jsme řadu jednání včetně setkání s panem prezidentem Georgim Margvelašvilim, několikrát jsem se setkal i se svým resortním kolegou a místopředsedou vlády Gruzie Dimitrym Kumsišvilim. Vyjádřili jsme jednoznačnou podporu prohlubování našich vzájemných hospodářských vztahů. Ubezpečil jsem pana prezidenta i pana místopředsedu vlády o naší podpoře Gruzii v jejích jednáních s Evropskou unií," řekl Jan Mládek.

"Gruzie je důležitou tranzitní zemí a přirozenou bránou Evropy do Asie. Proto jsem potěšen, že se dařilo i našim podnikatelům při jejich B2B jednáních i v rámci zasedání Smíšené mezivládní komise pro hospodářskou spolupráci," uvedl na závěr své cesty ministr Jan Mládek.  

Ministr Jan Mládek vystoupil na zahájení Gruzínsko českého podnikatelského fóra, jehož se účastnilo téměř 120 gruzínských partnerů. Cílem bylo zprostředkovat vzájemné kontakty na potenciální partnery a představit možnosti českého hospodářství a exportu.

"České firmy mohou při obchodních nebo investičních projektech získat podporu proexportních institucí, jde zejména o financování prostřednictvím České exportní banky a pojištění EGAP," uvedl ministr Jan Mládek.

Vzájemnému obchodu, který v posledním roce mírně poklesl, a zvýšení turistického ruchu přispívá i zrušení vízové povinnosti. S rozvojem Gruzie, zejména v oblasti energetiky, ale přicházejí i nové možnosti pro české investory a gruzínští představitelé vyjádřili zájem o české investory.

"Velmi oceňujeme projekt Československogruzínské komory na výstavbu pivovaru v Gruzii, jehož investorem bude česká společnost Pivovar Svijany, který již své pivo do Gruzie exportuje a hodlá zde postavit pivovar," řekl ministr Mládek. Společně s ministrem Mládkem proto byl v delegaci i předseda představenstva společnosti LIF Miroslav Kučera.

Významnou dohodu o dodávkách systému kontroly letecké navigace pro tbiliské letiště podepsal s gruzínskou společností Sakaeronavigatia obchodní ředitel české společnosti ICZ Miroslav Andr.

"Těší nás, že je náš gruzínský partner s našimi softwarovými systémy spokojen a dnešní podpis dohody je jen logickým pokračováním naší dosavadní úspěšné spolupráce," uvedl obchodní ředitel ICZ Miroslav Andr. "Gruzínští partneři dosud používají francouzským systém a náš byl projektován jako systém záložní, nicméně jsou s ním tak spokojeni, že by ho chtěli do budoucna používat jako systém hlavní," dodal Miroslav Andr.

Ministr Jan Mládek v Tbilisi navštívil i podnik na výrobu elektrických lokomotiv Elmavalmšenebeli Tbilisi. O spolupráci s tímto podnikem se uchází česká firma ŠKODA ELECTRIC, a. s. Jak uvedl její výkonný ředitel Jaromír Šilhánek, firma se uchází o tendr na výrobu 45 pohonných soustav a dalších systémů pro elektrické lokomotivy. Svou výrobu by lokalizovala právě v tomto závodě.

Tbiliská radnice rovněž před několika dny zveřejnila tendr na nákup až 175 autobusů městské hromadné dopravy, což je velká příležitost pro naše výrobce. 

Ve čtvrtek se česká podnikatelská delegace v čele s ministrem Janem Mládkem přesunula do Arménie. V Jerevanu ministr Mládek jednal se svým resortním protějškem Karenem Chshmarityanem a společně pak vystoupili na českoarménském business fóru.

"Potřebujeme spolehlivého partnera a jsem rád, že můžeme společně s českou stranou hledat možnosti a nové obchodní příležitosti," uvedl ministr Chshmarityan.

Jak na setkání podnikatelů uvedl ministr Mládek, Arménie je jedna z mála zemí kavkazského regionu, kde má obrat vzájemného obchodu v posledních letech stoupající tendenci, vzájemný obchod se ale může dále prohlubovat. Arménie je členem Euroasijské ekonomické unie a s Českou republikou podepsala v roce 2014 Dohodu o hospodářské a průmyslové spolupráci.

V posledních letech zaznamenala velký rozvoj především v oblasti vývoje IT technologií. Tento sektor se dnes podílí na tvorbě HDP více než třemi procenty. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek proto v Jerevanu navštívil vývojářskou společnost SYNOPSYS Armenia CJSC, která spolupracuje se třemi desítkami zemí a může se chlubit propracovaným systémem výchovy mladých odborníků.

Dnes se ministr Jan Mládek setkal s ministrem energetiky Edvardem Zakharyanem a svou návštěvu zakončila česká delegace přijetím u předsedy vlády Arménie Hovika Abrahamiana. Hovořili spolu o možnost další spolupráce obou zemí v obchodu i turismu, který podpoří připravované přímé letecké spojení mezi Prahou a Jerevanem. Pravidelná linka by v letním měsících měla léta 2 3 krát týdně.

 

Nejnovější články

Související články