Ministr Jan Mládek v čele české podnikatelské mise jednal se čtyřmi vietnamskými ministry

12.5.2014 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu - tisková zpráva

Ministr Mládek vyjádřil připravenost České republiky zvýšit objem spolupráce obou zemí v obranném průmyslu, který se již nyní zásadně podílí na vzájemném obchodním obratu.

Jednáním na čtyřech vietnamských ministerstvech dnes zahájil ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek svou pracovní návštěvu v devadesátimiliónovém Vietnamu, kam přiletěl v čele podnikatelské mise z ČR.

Při pracovní snídani, kterou moderoval prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák, ministr Mládek 25 českých podnikatelů ujistil, že tato cesta je příkladem, jak chce MPO a celá nová vláda na podporu národního hospodářství postupovat. "Chceme podpořit ekonomickou, investiční a obchodní aktivitu českých podnikatelů doma i v zahraničí, abychom přinesli českým občanům práci s co největší přidanou hodnotou a prosperitu většině české společnosti. Jsme zde ve Vietnamu, abychom vám, podnikatelům, zde a v dalších strategicky prioritních a zájmových zemích pomohli otevírat dveře pro co nejlepší výsledky vašeho podnikání," zdůraznil ministr.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se svým vietnamským protějškem Vu Huz Hoangem
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se svým vietnamským protějškem Vu Huz Hoangem

Český velvyslanec ve Vietnamu Martin Klepetko podnikatele ujistil, že v rámci společné ekonomické diplomacie hanojský zastupitelský úřad ČR spolu s kanceláří CzechTrade v Ho Či Minově Městě všestranně podpoří jejich vhodné obchodní aktivity ve Vietnamu, pokud se na ně s důvěrou obrátí.

Čeští podnikatelé dnes doprovodili ministra Mládka a jeho náměstka pro zahraniční obchod Vladimíra Bärtla v čele delegace MPO na separátní jednání na čtyřech ministerstvech vietnamské vlády. Všude česká delegace prosazovala nabídky produktů a technologií českých podniků pro rozvoj vietnamské ekonomiky a pro prohloubení vzájemné hospodářské spolupráce v oborech, jako jsou průzkum a těžba nerostných surovin včetně dodávek zařízení pro důlní průmysl, energetika, chemická a petrochemická zařízení, ekologické technologie, výroba stavebních hmot, stroje a zařízení pro různá průmyslová odvětví, rozvoj infrastruktury a stavební činnost, potravinářské a zemědělské stroje a zařízení, zdravotnická technika a vybavení, farmaceutické výrobky, modernizace a intenzifikace zemědělství a potravinářského průmyslu, dodávky autobusů, trolejbusů, nákladních automobilů, v obranném průmyslu a v turistice.

Na vietnamském ministerstvu obchodu a průmyslu Jan Mládek vyzdvihl dynamiku vzájemného obchodu, kdy se český export do Vietnamu v roce 2013 meziročně zvýšil o 39 % a dovoz z Vietnamu do ČR o 20 %, přičemž vzájemná obchodní výměna loni vzrostla na 545 miliónů dolarů (v přepočtu asi 11 miliard korun). "Nicméně vietnamský export do ČR je třikrát větší než český vývoz do Vietnamu. Což vytváří předpoklady pro zvýšení exportních aktivit českých podnikatelů ze všech sektorů české ekonomiky," upozornil ministr průmyslu a obchodu. Jak dodal, Česká republika podporuje ratifikaci dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem. Jeho vietnamský protějšek ministr Vu Huy Hoang potvrdil velký zájem o zvýšení obchodní a ekonomické spolupráce Vietnamu s Českou republikou. Konkrétní témata budou podle jeho slov předmětem jednání Smíšené českovietnamské komise pro hospodářskou spolupráci, která se uskuteční 13. května v Hanoji.

Při dnešním jednání s náměstkem ministra národní obrany Vietnamu Trung Quang Khanem ministr Mládek vyjádřil připravenost České republiky zvýšit objem spolupráce obou zemí v obranném průmyslu, který se již nyní zásadně podílí na vzájemném obchodním obratu. Český ministr při jednání vietnamské generalitě postupně představil přítomné zástupce řady českých zbrojařských firem, které prezentovaly konkrétní možnosti dodávek pro vietnamský vojenský sektor. Vietnamský náměstek ministra obrany reagoval na nabídky a dal pokyny k zahájení konkrétních jednání s českými zbrojaři.

Obdobná oficiální jednání o možnostech dodávek českého podnikatelského sektoru se dnes pod vedením ministra Mládka a jeho náměstka Bärtla a za přítomnosti českých podnikatelů uskutečnila na ministerstvu přírodních zdrojů a životního prostředí a poté také na ministerstvu plánování a investic Vietnamu. Jeho šéf, ministr Bui Quang Vinh, reagoval na konkrétní informace ministra Mládka o problémech několika českých firem ve Vietnamu ujištěním, že Vietnam má mimořádný zájem o české podnikatele a investory a že konkrétní problémy vyřeší a Vietnam dále zlepší právní jistoty pro české podnikatele.

Na závěr prvního dne své oficiální návštěvy ve Vietnamu uspořádal ministr průmyslu a obchodu ČR recepci pro české podnikatele a jejich vietnamské partnery.

Nejnovější články