Ministr Mládek jednal s náměstkem ministra obchodu ČLR Zhong Shanem o dalším rozvoji hospodářské a obchodní spolupráce obou zemí

29.8.2014 | Napsali o mně | Autor: Tiskové oddělení MPO

Po šestileté přestávce bylo v rámci oživení vzájemných vztahů obnoveno jednání Ekonomického smíšeného výboru vlád České republiky a Čínské lidové republiky (ČLR).

Po šestileté přestávce bylo v rámci oživení vzájemných vztahů obnoveno jednání Ekonomického smíšeného výboru vlád České republiky a Čínské lidové republiky (ČLR). Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek se v rámci devátého společného zasedání ekonomického výboru setkal s náměstkem ministra obchodu ČLR Zhong Shanem.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve Španělském sále Pražského hradu v rámci panelové diskuse China Investment Forum
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek ve Španělském sále Pražského hradu v rámci panelové diskuse China Investment Forum

Čína je pro Českou republiku důležitým obchodním partnerem, potenciál vzájemného obchodu má však v současnosti rezervy. Právě o možnostech prohlubování obchodních a hospodářských vztahů obou zemí jednal ministr Mládek s náměstkem ministra obchodu ČLR Zhong Shanem.

"Možnosti spolupráce v ekonomické oblasti by se měly zejména soustředit na investiční aktivity a obory energetiky, důlního zařízení, rozvoje infrastruktury, letectví a na spolupráci v oblasti cestovního ruchu, zdravotnictví a zemědělství," přiblížil ministr Mládek obsah jednání s tím, že další zasedání výboru se bude konat v roce 2015 v Pekingu. V mezidobí přitom bude docházet k dalším jednáním a konzultacím specializovaných pracovních skupin.

Náměstek čínského ministra obchodu Zhong Shan na brífinku po jednání ekonomického výboru uvedl, že je třeba rozšířit spolupráci českých a čínských firem a navýšit výrazným způsobem vývoz českého zboží do Číny. "Čínská vláda bude podporovat čínské firmy, aby investovaly v ČR. A usnadníme českým firmám, aby investovaly na čínském trhu," uvedl Zhong Shan.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a náměstek čínského ministra obchodu Zhong Shan.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a náměstek čínského ministra obchodu Zhong Shan.

Na závěr IX. zasedání Ekonomického smíšeného výboru vlád ČR a ČLR představili ministr průmyslu a obchodu Mládek a náměstek čínského ministra obchodu Zhong Shan oblasti, na něž se v blízké budoucnosti bude soustředit vzájemný obchod a investice obou zemí. IX. zasedání Ekonomického smíšeného výboru se koná v době, kdy na Pražském hradě probíhá China Investment Forum /CIF/, kterého se účastní 500 hostů z Číny a 700 z České republiky a dalších zemí střední a východní Evropy.

Ministr Mládek na CIF vystoupil v rámci panelové diskuze zaměřené na klíčové téma obchodu a vzájemných investic. Mezi řečníky společně s ním patřili například prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, předseda představenstva polské Agentury pro zahraniční investice Slawomir Majman, člen CPC Leading Group a hlavní ekonom ministerstva zemědělství ČLR Yang Shaopin, generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal, místostarostka pekingského distriktu Chaoyang paní Zhang Lixin a další.

Nejnovější články