Ministr Mládek: Vyřešme už konečně sanaci ostravských lagun!

12.5.2014 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu - tisková zpráva

Ministr Mládek přítomným novinářům sdělil, že laguny jsou obrovským problémem, který chce současná vláda urychleně vyřešit.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek navštívil 9. května Laguny Ostramo, kde jsou uloženy odpady z rafinérské výroby a z regenerace upotřebených mazacích olejů. Přítomným novinářům sdělil, že laguny jsou obrovským problémem, který chce současná vláda urychleně vyřešit. Podmínkou rychlého a efektivního řešení je však spolupráce s ministerstvem životního prostředí a zejména ministerstva financí, v jehož gesci je toto téma na základě usnesení vlády.

Ministerstvo průmyslu a obchodu je v celé záležitosti angažováno pouze jako zřizovatel státního podniku DIAMO, které se zabývá likvidací toxických odpadů. DIAMO tuto aktivitu zajišťuje na základě schváleného financování akce ministerstvem financí a důkladné součinnosti ze strany ministerstva životního prostředí.

Ministr Mládek na Lagunách Ostramo
Ministr Mládek na Lagunách Ostramo

"Vyzývám kolegy ministra financí a ministra životního prostředí, abychom společně tento ožehavý problém bezodkladně vyřešili," prohlásil ministr, který si na místě prohlédl nevábné a zapáchající laguny plné toxického bahna. Jak dodal "sanace ostravských ropných lagun byla zablokována v době, kdy byl ministrem financí Miroslav Kalousek a kdy byl zrušen jeho mnohamiliardový ekologický tendr. Od té doby se tam nic neudělalo," kritizoval ministr Mládek.

Upozornil nejen na obrovskou ekologickou zátěž, kterou laguny představují, ale také i na nepříznivé dopady na místní obyvatele. "Laguny jsou vzdáleny od prvních obytných domů sídliště Fifejdy často jen několik set metrů a místním 12 tisícům obyvatel pochopitelně už dávno došla trpělivost nad průtahy s řešením," upozornil Jan Mládek. Podle jeho slov by po několikaletém přešlapování na místě mělo do konce roku proběhnout výběrové řízení na firmu, která poté komplexně laguny v roce 2015 ekologicky odstraní. 

Nejnovější články