Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek jednal s íránským náměstkem pro energetiku Hushangem Falahatianem

26.10.2016 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek dnes přijal tříčlennou íránskou delegaci vedenou náměstkem ministra pro energetiku Hushangem Falahatianem. Íránští představitelé se bezprostředně předtím zúčastnili také prvního zasedání společné pracovní skupiny pro energetiku a setkání s podnikateli.

Obě strany představily hlavní rysy národních energetických politik a zhodnotily potenciál vzájemné kooperace v energetice. Nastínily také budoucí kroky spolupráce v příštích měsících.  Vzhledem k zájmu českých firem se účastníci domluvili na podnikatelské misi v rámci mezinárodního veletrhu pro oblast energetiky v únoru 2017 v Teheránu.

Ministr Jan Mládek shrnul dosavadní spolupráci v oblasti energetiky a strojírenství, která se intenzivně rozvíjí od jeho návštěvy v Teheránu v lednu tohoto roku. "Budu velmi rád, pokud se nám podaří navázat na dlouhodobější spolupráci a budu moci podpořit české podnikatele v Íránu," uvedl ministr. 

Dále zdůraznil expertízu a zkušenosti českých firem nejen v sektoru energetiky, ale také odpadového hospodářství. Íránská strana projevila v průběhu jednání značný zájem o zkušenosti českých firem s modernizací elektráren či výstavbou spaloven, ale také o české know-how vycházející z fungování trhu s elektřinou.

Ministr Mládek věří, že Dohoda o hospodářské spolupráci mezi vládou České republiky a vládou Íránské islámské republiky, která byla podepsána již 18. 1. 2016 v Teheránu, bude co nejdříve ratifikována. Na jejím základě se v prosinci uskuteční 1. zasedání Společné komise pro hospodářskou spolupráci, v rámci něhož by se již měly zhodnotit první výsledky dnešních jednání.

Nejnovější články

Související články