Mládek: Na plošné přídavky nemáme

13.8.2004 | Rozhovory | Autor: Hana Lešenarová

Na co z vládního programu jsou opravdu peníze? No, já očekávám, že se své role zásadním způsobem ujme ministr financí, protože řada nápadů není spočítaná. Takže to by mělo říci, co je a co není únosné. Klíčovým bodem je...

Poradce premiéra Jan Mládek hovoří o plánech nové vlády a chybách bývalého předsedy vlády Špidly

Praha - Ekonom Jan Mládek tráví srpen sháněním svatebních šatů pro svou budoucí ženu, odklízením dlaždiček v novém bytě, ale jako budoucí poradce premiéra se také podílí na textu programového prohlášení vlády, které právě vzniká.
I když připouští, že spousta nápadů ztroskotá na nedostatku peněz či shody v koalici, věří, že cílem nové vlády a jejího programu určitě není jen přežít dva roky do příštích voleb. "Máme ambice pokusit se opět vyhrát volby," řekl Mládek.

Na co z vládního programu jsou opravdu peníze?

No, já očekávám, že se své role zásadním způsobem ujme ministr financí, protože řada nápadů není spočítaná. Takže to by mělo říci, co je a co není únosné.

Klíčovým bodem je, jestli se povede privatizace Českého Telecomu. Pevně doufám, že za to bude nejméně 60 miliard, a z těch lze pak leccos financovat. Ty peníze by pak natekly do Fondu bydlení a dopravy, tak to už je nastavené.
Půjčky pro novomanžele nemusí být drahé

Co čekáte, že projde?

Myslím, že projdou novomanželské půjčky.

A z čeho se budou platit?

Troufám si tvrdit, že u nich je možné mít minimálně státních zdrojů. Navíc jsou to půjčky s vysokou mírou návratnosti. V minulosti byly dotované úrokové míry, a tyto dotace by nemusely být příliš vysoké. Samozřejmě je delikátní otázka garancí, které by stát dával komerčním bankám pro eventuální ztráty, i když ty by moc vznikat neměly.

Jakou šanci dáváte plošným přídavkům na děti?

Ty jsou obtížné z psychologických důvodů. Myslím, že plošné přídavky jsou správná věc. Nyní totiž funguje nesmyslný systém, který zkoumá výši příjmů a zbytečně otravuje méně majetného občana, který musí dokládat, že má nárok na přídavky. Aby se tato nerovnováha dala odstranit, bylo by třeba, aby tu nejvyšší sazbu dostali všichni, jinak by byly přídavky neprůchodné. Za této situace by to ale navíc stálo pět až šest miliard korun ročně. Nedovedu si představit, že by plošné přídavky v této chvíli prošly, jakkoliv je to správná myšlenka.

Už se na ně hledají zdroje?

To se dá platit jen ze státního rozpočtu.

Ale já si myslím, že je strašně důležitá a nedoceněná ještě jedna věc, která by mohla pomoci ekonomice, a to je snižování transakčních nákladů na podnikání. Musím říci, že se potvrdila má očekávání. Jakkoliv byla negativní kampaň o EU, jeden z primárních cílů EU je zrychlit volný obchod a zlepšit jej. To, že zmizely fronty z hranic a exportérům padají omezení, z toho je třeba si vzít ponaučení. Drobných překážek pro podnikání je v Česku strašně moc a ty je třeba odstranit.

Ale to je asi na delší dobu, ne?

Samozřejmě. Je to na dlouho, ale dílčí výsledky je možné vidět průběžně. Například zápisy do obchodního rejstříku, tam mohou firmy ušetřit třeba 30 tisíc na firmu. Podobně konkurzní zákon. Tam už leží poslanecký návrh, na kterém jsem také spolupodepsán. Kdyby si ho ministerstvo spravedlnosti osvojilo, tak to také nemusí být tak dlouhá doba.

Ministr pro místní rozvoj Paroubek odmítá deregulaci nájemného. To se však asi nebude líbit lidovcům a Unii svobody, kteří tlačí na deregulaci...

Dohodu v této otázce vidím dost obtížně, protože některé marginální skupiny jsou schopné hlasování rozbít. Problém je, že někteří naši poslanci vůbec nechtěli růst nájemného a někteří poslanci Unie svobody nechtěli cenové mapy. Současný stav je nešťastný. Dobré by bylo, kdyby nájemné rostlo alespoň o inflaci. Nebyl špatný původní kompromis, růst o deset procent tři roky po sobě.

A co růst daní bohatým?

Problém bude vyřešen tím, že se spojí dohromady daně se sociálním a zdravotním pojištěním, protože ta jsou jinde také nazývána daněmi. A kompenzaci za (uvažované) páté pásmo by tvořil strop pro sociální a zdravotní pojištění, to by byl férový kšeft. Ale vzhledem k tomu, že kolem této věci byla hysterie, nevím, jestli se to povede.

Přijdou změny v dani z přidané hodnoty a spotřební dani?

Já bych do toho už moc nešťoural, protože to je Pandořina skříňka.

Jak je to s privatizacemi, kromě už avizovaného Českého Telecomu? Bude se prodávat 16 procent ČEZ?

To lze zvažovat, až budou vyřešeny dva problémy. Akvizice na Slovensku a vnitřní restrukturalizace ČEZ. Zatím to technicky nejde. ČEZ by pak neměl dvoutřetinovou majoritu na některé otázky, kterou potřebuje.

A nějaké jiné privatizace?

To vidím dost obtížně, protože stát nemá moc co prodávat. Doly už se jednou prodat nepovedlo, tak nevím.

Premiér Gross byl kritizován za ovlivňování personální politiky ve státních firmách...

Já myslím, že na to premiér jednou odpověděl velmi přesně, že vláda, ať už chce nebo nechce, se musí jako majitel postavit k výběru klíčových manažerů ve státních firmách. A bylo chybou bývalého premiéra, že se tím nezabýval.

Je dobře třeba z pana Tvrdíka udělat šéfa ČSA?

Samozřejmě daleko lepší je, když personální agentura vybere tři až pět lidí a pak dojde k nějakému jednání na úrovni předsednictva vlády nebo něčeho takového, které ho potvrdí. To bych preferoval.

Ptám se jen, zda lze takové praktiky, kdy se známým z politiky zajistí posty, i nadále očekávat?

Já doufám, že výběr bude probíhat nějakým formalizovaným způsobem a že by o něm měl rozhodovat nějaký sbor. Za Zemana to dělalo předsednictvo vlády.

Dodržíte slib snižování schodků, který dala minulá vláda?

Domnívám se, že ano. Nikdo nezpochybnil přijetí eura a většina lidí chápe, že je to v našem zájmu.

Nevadí vám, že tato vláda rezignovala na zásadnější reformy důchodů či zdravotnictví?

Je potřeba pokračovat v debatách o důchodové reformě a bude lepší, když to zásadní rozhodnutí padne po příštích volbách a když bude přijato nějakou jasnou majoritou, jakkoliv není formálně nutná. U zdravotnictví jde spíše o politický problém. Je to průběžný systém: nalejete do něj peníze, které se v daném roce spotřebují a které se ve zdravotnictví systematicky nedostávají. Potřebujete udělat systém udržitelný. A to je o změně přístupu, který, doufám, nastane po příštích volbách. To je na desetiletí, ale musí se začít.

Co nezaměstnanost? Nakolik se dá hovořit o tom, že tu existuje nějaká politika zaměstnanosti?

Existuje, ale musí fungovat politika cukru a biče. A teď je třeba bič, co si budeme povídat.

Co bude tím bičem?

Například na podzim vstoupí v platnost povinnost veřejně prospěšných prací.

Gross versus Špidla

Chce premiér Gross klást větší důraz na ekonomické otázky?

Myslím, že nově jmenovaní ministři to dokládají. Pan Martin Jahn byl jmenován vicepremiérem pro hospodářskou politiku, pan Jiří Paroubek ministrem pro místní rozvoj. Oba jsou ekonomové a umějí anglicky, takže to začíná být o něčem jiném.

Co v této oblasti nedělal Vladimír Špidla dostatečně?

Pan předseda vlády mi jednou říkal, že ekonomům a ekonomii bylo věnováno příliš mnoho pozornosti a že je třeba, aby to bylo jinak. Jak pravil, tak i udělal, ale ke své škodě.

Ale on se přece angažoval i v ekonomice, v konkrétních věcech jako třeba privatizaci dolů...

Celá ta věc má před sebou problém, že tam nebylo fungování v reálném čase. On si chtěl všechno ohmatat a třeba mu trvalo devět měsíců, než se vnitřně ztotožnil s reformou veřejných financí. A těch devět měsíců je hrozně důležitých.

POKUSÍME SE VYHRÁT VOLBY. Poradce premiéra Jan Mládek doufá, že nová vláda svými kroky dokáže přesvědčit voliče a za dva roky uspěje v parlamentních volbách. Na svou stranu chce získat mimo jiné mladá manželství, pro která plánuje výhodné novomanželské půjčky.

Nejnovější články