Není vůle řešit rozpočty

11.4.2001 | Rozhovory | Autor: Právo (jon)

Proč došlo k tak rychlé demisi ministra? Demisi jsem očekával, ne však tak brzy, i já sám jsem byl překvapen. Příčina je ale jednoznačná. Prostě není vůle řešit zásadní problém, kterým je situace veřejných financí...

Proč došlo k tak rychlé demisi ministra?

Demisi jsem očekával, ne však tak brzy, i já sám jsem byl překvapen. Příčina je ale jednoznačná. Prostě není vůle řešit zásadní problém, kterým je situace veřejných financí. Ta není dobrá. To se může stát a stává se to i v jiných zemích. Ale je třeba mít vůli a snahu to řešit. Například tím, že se sníží výdaje v rozpočtu nebo se bude privatizovat a získají se potřebné finanční prostředky. Pondělní vláda ale řekla - dej nám, ministře, peníze, ale současně nebyla ochota podpořit privatizaci minoritních podílů v energetických firmách, ačkoli to nemělo vliv na následnou kontrolu ve společnostech a současně chyběla i vůle snížit výdaje.

Neleknou se vzniklé situace zájemci o privatizaci Komerční banky?

Není čeho, privatizace je už tak rozběhlá, že se nedá na ní prakticky nic měnit. Zájemci o banku nemusejí být znepokojeni. Méně rozběhlé privatizační záležitosti to ale může zbrzdit. Všichni jsme samozřejmě nahraditelní. Reakce trhů i všech zahraničních investorů, kteří mají zájem u nás podnikat a účastnit se privatizace, bude záležet na tom, zda osobu nového ministra financí vyhodnotí jako důvěryhodnou. Pokud ji nebudou za důvěryhodnou považovat, určité důsledky to mít bude.

Kdo teď povede finance?

Mertlík, do té doby, než bude jmenován nový ministr.

Nejnovější články