Nesmíme se stát jen skladníkem Evropy

17.8.2013 | Rozhovory | Autor: Petr Honzejk, Petr Fischer, Hospodářské noviny

Sociální demokracie chce hlavně zase začít pracovat, aby lidé znovu uvěřili, že státní instituce mají smysl, říká stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. „V posledních letech se tu nic nedělalo, vláda se starala jen o vnitřní spory,“ prohlašuje.

Sociální demokracie chce hlavně zase začít pracovat, aby lidé znovu uvěřili, že státní instituce mají smysl, říká stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek. „V posledních letech se tu nic nedělalo, vláda se starala jen o vnitřní spory,“ prohlašuje. Jako ministr financí by Mládek podpořil investice a export a také změnil daně. Ty z příjmů, včetně korporátních, by šly nahoru, DPH by naopak měla klesnout. „Existuje varianta, že léky a zdravotnické potřeby budou úplně osvobozeny od daně,“ říká Mládek.

* HN: Skončila už ekonomická recese?

Chtěl bych vyjádřit naději, že skončila, protože potřebujeme pozitivní očekávání. Jsem totiž zastáncem názoru, že psychologie hraje v chování spotřebitelů i firem důležitou roli. Samozřejmě vzhledem k loňsku jsme stále v minusu, ale ten dobrý signál je významný.

* HN: Čí je to zásluha?

To je jednoduché – oživení na německém trhu. My ale potřebujeme změnit spoustu věcí uvnitř našeho trhu, protože pokud budeme závislí na německé konjunktuře, stane se z nás skladník Evropy.

* HN: Je vůbec možné, aby se česká ekonomika vymanila ze závislosti na křivce německého ekonomického cyklu?

Musíme toho být schopni. Já jsem se účastnil formulování programu vlády ČSSD v roce 1998. Tehdy jsme zásadního zlomu dosáhli privatizací bank, podporou zahraničních investic, restrukturalizací a změnou konkurzního zákona, protože bylo třeba osvobodit aktiva. Ale dvakrát nevstoupíš do stejné řeky a situace je dnes složitější, určité analogie však přece jen existují.

* HN: Nemáte ale co privatizovat, přímé investice se už nezískávají tak snadno…

Privatizace není hlavní důvod, moc vám nepomůže, protože příjmy z prodejů Brusel do veřejných rozpočtů nezapočítá. Ten základní rozdíl je jiný. Tehdy, v roce 1998, byl svět kolem ekonomicky v pořádku, dnes ne. Nemůžeme se opřít o stabilní evropskou ekonomiku, kam se dá jednoduše vyvážet. Německo to nevytrhne, protože celý jih Evropy je v rozvratu.

* HN: Recept na oživení ekonomiky, ať už bude vládnout kdokoliv, tedy bude muset být jiný. Ani přímé zahraniční investice zjevně nepomohou.

Investice z ciziny pomohou, ale musíme zastávat „politiku všech azimutů“. Včetně investic z Číny. Oni mají jen 30 miliard dolarů na střední Evropu a tyhle peníze byly doposud politicky blokovány Karlem Schwarzenbergem. K tomu je třeba udělat i drobné exekutivní kroky. Japonští a korejští šéfové firem si například stěžují, jak ponižující je žádat o pracovní povolení či povolení k pobytu na české cizinecké policii. Nevím, proč nějakou změnu v tomto ohledu už dávno neudělala předchozí vláda.

* HN: Co potřebují zahraniční investoři kromě pobídek, aby k nám přišli?

Fungující infrastrukturu, musí také jít o investice s větší přidanou hodnotou. A potom – a to je nejdůležitější – potřebují fungující stát, což Nečasova vláda totálně podcenila. Pokud budeme vládnout my, CzechInvest bude mít konečně jasné zadání. ODS tuto instituci od roku 2006 pomalu likvidovala.

* HN: A co bude ono „jasné zadání“?

Zvýšit příliv zahraničních investic, konec agendám, jako jsou evropské fondy, a jiné. Zkrátka aby to fungovala jako za Martina Jahna (bývalý šéf CzechInvestu a místopředseda pro ekonomiku v Grossově a Paroubkově kabinetu – pozn. red.). Já osobně jsem pro to, abychom dávali pobídky jiného než daňového typu. Vycvičená pracovní síla, průmyslové zóny apod. Daňové úlevy dáváme jenom proto, že to dělá konkurence.

* HN: Pravice považuje pobídky za protitržní.

Klaus kdysi říkal, že americká federální vláda pobídky nedává. Ano, ale na úrovni měst a států se to v Americe běžně dělá bez ohledu na to, kdo je u moci.

* HN: Co dál uděláte pro podporu ekonomiky?

Podpoříme export. Na vnitřním trhu EU to možné není, ale je potřeba zlepšit lobbing, onu drobnou práci v Bruselu. Do Ruska a Číny se ale můžeme dostávat daleko lépe, tam bychom měli napřít svou snahu, protože tam je šance dostat se do vysoce ziskových segmentů, kam nás v západní Evropě nechtějí pustit.

* HN: Například?

Dodávky menších či větších investičních celků. V Rusku je třeba skvělá nika v tzv. malé energetice. Centrální topení ve městech, společná výroba tepla a elektřiny. I pro lokální ruské mocipány je to důležitá priorita, protože dodávky tepla a elektřiny potřebujete v dobré kvalitě, aby vám lidi třeba na Sibiři v zimě nepomrzli.

* HN: Jak se ale do těchto oblastí dostat, když v Rusku byznys tak úzce souvisí s politikou?

To platí spíše pro Čínu, kde soudruzi na ústředním výboru Komunistické strany Číny jako obrovský nakupující rozhodují úplně o všem. V Rusku taková centralizace není. Tam můžete udělat obchod i na lokální úrovni. Putin kontroluje strategická odvětví, ale do toho, kdo bude v Jekatěrinburgu topit, nemluví. Je to celkem jednoduché. V Rusku je asi sedm oblastí, které do centrálního rozpočtu odvádějí víc, než z něj dostávají. Tam mají „škváru“, s těmi bychom měli spolupracovat.

* HN: Struktura HDP ukazuje, že v Česku klesá spotřeba a chybějí investice. Co s tím?

Nejhorší, co tady Kalousek napáchal, jsou škody psychologické. Lidé přestali věřit státu, jeho fungování, proto si nechávají peníze doma ve štrozoku. Byla tu asymetrická důvěra v prohlášení vlády, pozitivní věci byly zlehčovány, negativní zveličovány. Byl to ale i důsledek Kalouskovy daňové politiky, protože veškerou zátěž přenesl na zaměstnance.

* HN: Co s tím?

Hlavně potřebujeme profesionální státní aparát, který by byl funkční. Občan chce mít pořádek, aby věci fungovaly. A prvním krokem je dobrý zákon o státní službě, který už máme připravený.

* HN: Lámat nedůvěru ve stát, to ale bude trvat dost dlouho.

Už jsem jednou tento problém řešil. Jako ministr zemědělství jsem bojoval proti ptačí chřipce a nedůvěře v kuřecí maso. A tak jsme s šéfem Agrární komory Velebou veřejně snědli české kuře. Tehdy to dost pomohlo.

* HN: Mládek si jde kupovat nábytkovou stěnu či nové auto?

To by asi opravdu nešlo a ničemu nepomohlo (směje se). Nezbývá než trpělivě pracovat a doufat. Lidé se také budou lépe cítit, když budou vědět, že v případě nouze jim stát pomůže. Na to přišli i čínští soudruzi. I tam byla malá poptávka, lidé nechávali peníze doma, protože neměli důchodové pojištění, neměli jistotu na stáří. A tak komunisté zavedli státní penze a peníze se do ekonomiky vrátily. Jde především o změnu očekávání. Lidé doteď čekali zhoršování, my budeme minimálně garantovat to, že věci nepůjdou k horšímu.

* HN: Jak konkrétně to budete dělat? Více investovat, více si půjčovat?

Určitě, ale v každém případě budeme držet deficit pod třemi procenty HDP. To je limit, který máme.

* HN: Miloš Zeman radí stavět byty a stavět novou infrastrukturu, třeba kanál Odra-Labe-Dunaj, je to správná cesta?

Zemanův nápad se odvolává na kanál budovaný u Seiny, a tam, pokud vím, bylo 85 procent peněz z Evropské unie. Vláda sice v tomto případě zadala studii dosažitelnosti, v rozpočtu na dalších sedm let ale tyhle peníze nejsou. Nejdříve by se tato investice dala realizovat někdy po roce 2020, až bude schválen nový rozpočet EU. Realizace by ale přišla mnohem později.

* HN: Byty také stavět nebudete?

Jenom ty sociální. Musíme udělat něco se zneužíváním byznysu kolem ubytoven, který odírá chudé o dávky, vyplácené ze státního rozpočtu.

* HN: Struktura sociálních bytů u nás neexistuje, na rozdíl od Rakouska nebo Německa. Kolik by se takových bytů stavělo a v jakém systému?

Museli bychom spolupracovat s obcemi a kraji, to je jasné. Bude také záležet na možnostech rozpočtu. V tomto rozpočtu to ale jistě nebude, budeme o tom uvažovat až v tom příštím, který by byl naším prvním rozpočtem. Tedy pokud opravdu budeme vládnout, samozřejmě.

* HN: ČSSD křičela proti zvyšování DPH, zejména na potraviny a léky. Plánujete změny směrem dolů?

Kdybychom si mohli vybrat, byli bychom pro třetí sazbu na vybrané zboží. To ale momentální dohoda s EU neumožňuje. Jediná možnost, jakási pseudotřetí sazba, je osvobození od daně.

* HN: Chcete tedy nějaké zboží osvobodit od DPH?

Je tu varianta, že léky a zdravotnické potřeby budou úplně osvobozeny od daně. Ještě propočítáváme, jaký by to mělo dopad na rozpočet. Já osobně bych byl pro swap, pro daňově neutrální operaci: zvýšit horní sazbu DPH o bod a dolní snížit o dva až tři procentní body, abychom ve vztahu k ostatním byli konkurenceschopní. Pro to ale nemám ve straně podporu.

* HN: Všechny léky a zdravotnické potřeby bez DPH? To by byla docela revoluční změna.

Ano, o rozsahu téhle operace ale ještě debatujeme, protože zrušení daně je větší zásah do rozpočtu než pouhé snížení.

* HN: Bude to jediná změna daní?

Už jsme říkali dříve, že změníme progresivitu daní, kterou zavedla už Nečasova vláda. Pro lidi s příjmem nad sto tisíc měsíčně by to bylo 38 procent z hrubé mzdy.

* HN: Michal Hašek tvrdí, že SPOZ je přirozeným koaličním partnerem ČSSD. Platí to i v ekonomice?

Nevidím tam zásadní rozdíly či bariéry.

* HN: SPOZ navrhuje majetková přiznání, nedoložený majetek by ihned znárodňovala. S tím souhlasíte?

My jsme, tuším, měli návrh na zdanění ve výši 73 procent. To je odpověď. Nemám důvod na tom něco měnit.

* HN: Bude v ekonomické politice ČSSD nějaký rozdíl, bude-li šéfem Sobotka, nebo Hašek? Vypráví se zákulisní anekdota, v níž na tuto otázku vy odpovídáte: „To je jedno, rozhodovat bude Zeman.“

(směje se) Na toto nemůžu odpovědět jinak než „no comment“.

Vyšlo v Hospodářských novinách dne 16.8.2013 na straně 12.

Nejnovější články