Notifikační proces oddaluje Energetický regulační úřad

14.12.2015 | Napsali o mně | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Energetický regulační úřad (ERÚ) dosud nepředal Evropské komisi (EK) všechny podklady a informace potřebné k ukončení procesu notifikace podpory obnovitelných a ostatních podporovaných zdrojů energie. Vyplývá to z informací, které dnes obdrželo Ministerstvo průmyslu a obchodu. O požadavku Evropské komise je ERÚ přitom informován již delší dobu a ačkoli disponuje potřebnými nástroji, nepodnikl žádné kroky, aby potřebné údaje zajistil a EK poskytl.

"Svědčí to o paradoxní situaci, kdy ERÚ na jedné straně požaduje k vypsání podpory urychlené dokončení notifikačních řízení, kterému ale na druhé straně sám brání a vydání notifikačního rozhodnutí oddaluje. Je to i v rozporu s dopisem předsedkyně ERÚ ze dne 7. prosince 2015, kterým odmítla schválené usnesení vlády. Současně v něm uvádí, že ERÚ bude pracovní notifikační skupině poskytovat maximální součinnost," komentoval poslední informaci o stavu notifikace ministr Jan Mládek.

Nezávislý Energetický regulační úřad, který ze zákona nesmí vyžadovat žádné pokyny od vlády nebo jiného subjektu, klade již několik týdnů Ministerstvu průmyslu a obchodu i Vládě ČR ultimativní podmínky a úkoly. Teprve na základě jejich splnění se chce rozhodnout, zda vypíše nebo nevypíše v cenovém rozhodnutí podporu na obnovitelné zdroje. Rozhoduje tak nejen o nákladech na energie pro koncové zákazníky, ale i o budoucnosti celého energetického sektoru, zemědělství a také bankovnictví v ČR.

Nejnovější články

Související články