Po Kypru je eurozóna jiná. Špatnou zprávou je potvrzení teorie o dvojích standardech v eurozóně

18.4.2013 | Mé články | Autor: Jan Mládek

Po Kypru je eurozóna úplně jiná. Najednou se ukázalo, že ne všechny problémy bankovního sektoru musí zaplatit daňoví poplatníci anebo centrální banka (ECB).

Po Kypru je eurozóna úplně jiná. Najednou se ukázalo, že ne všechny problémy bankovního sektoru musí zaplatit daňoví poplatníci anebo centrální banka (ECB). V prvním případě je vedlejší škodou zvětšování veřejného dluhu anebo demontáž sociální státu. Nejčastěji pak obě tyto nepříjemnosti najednou. V druhém případě pak dříve nebo později tuto pomoc zaplatí spotřebitelé zvýšenou inflací. V případě Kypru ovšem menší část škody zaplatí bohatí střadatelé ze svých nepojištěných vkladů. A to je v zásadě dobrá zpráva.

Špatnou zprávou pak je potvrzení teorie o dvojích standardech v eurozóně. Ve všech předchozích bail-outech byli i bohatí vkladatelé uchráněni na úkor daňových poplatníků a tištění peněz. Teprve v případě Kypru se Evropská komise rozhodla pro tvrdý postup. Svoji roli nejspíše sehrál i fakt, že asi třetina vkladatelů v postižených dvou kyperských bankách byli ruští občané, případně ruské právnické osoby. Další přitěžující okolností byl fakt, že Kypr dlouhou dobu fungoval jako daňový ráj, centrum praní špinavých peněz a off-shorových firem. Výše uvedené bude podle všeho omezeno. Pro začátek daň z příjmu právnických osob bude zvýšena z 10% na 12,5%.

Do jaké míry bude kyperské řešení precedentem pro další země, jest velkou otázkou. Holandský ministr financí Jeroen Dijsselbloem přispěchal hned s komentářem, že Kypr bude příkladem pro účast velkých vkladatelů na řešení situace problémových bank, kde mají uloženy peníze. Pod vlivem negativní reakce finančních trhů, začal ovšem rychle couvat ze svého vyjádření a všichni dnes tvrdí, že Kypr je zvláštní případ…

Podle mého názoru příklad Kypru neohrožuje větší a velké země eurozóny jako je Itálie, Španělsko, Portugalsko či Řecko. Kyperská lekce je přece zřejmá: země, která je politicky a ekonomicky slabá, která si chce přivydělat daňovým dumpingem či provozováním daňového ráje na úkor jádra musí počítat s tím, že si za bail-out jejího bankovního systému připlatí i vkladatelé. V ohrožení jsou země EU do 2 milionů obyvatel. V tuto chvíli nebezpečí hrozí především Maltě a Slovinsku. Lucembursko, které má též přebujelý finanční sektor ještě několik kol krize eurozóny bezpečně ustojí, neboť je plně integrováno do jádra EU.

Nejnovější články