Rušení druhého pilíře důchodového systému

8.10.2013 | Otázky a odpovědi

Vazeny pane Sobotko, dovoluji si Vas oslovit s dotazem tzv. druheho pilire. Jsem VS, 42 let (2 deti 4 a 8 let), pracuji jako zamestnanec od 25 let. Nyni uvazuji o vstupu do tohoto tzv. 2 pilire. Zcela uprimne jsem velice zmaten situaci kolem 2. pilire...

Otázka

Vazeny pane Sobotko,

dovoluji si Vas oslovit s dotazem tzv. druheho pilire. Jsem VS, 42 let (2 deti 4 a 8 let), pracuji jako zamestnanec od 25 let. Nyni uvazuji o vstupu do tohoto tzv. 2 pilire.

Zcela uprimne jsem velice zmaten situaci kolem 2. pilire. Jako obcan nechapu, ze se politici nedokazou shodnout. Nevim kdo ma s 2 pilirem pravdu, zda-li vy jako demokraticka opozice, nebo soucasna vlada. Takova situace je pro mne jako obcana teto zeme velice nemila, protoze nevim co delat.

Muj dotaz: vy rikate, ze 2 pilir zrusite. Prosim co to ale bude pro pripadne ucastniky nasledne znamenat?

  1. To co tam za ten 1-2 roky, nez schvalite zruseni, nasporim dostanu zpet? Tedy vsech tech 5 % x pocet mesicu? To myslim, ze asi ne.
  2. Nebo mi to prevedete do 1 pilire, tzn. budu v situaci, jako bych nikdy nevstoupil, ale prinutite spravce fondu, ze mi vrati ta zaplacena 2 % z meho zpet?
  3. Nebo proste vse zrusite a ja o ta 2 % prijdu a bude to moje "pokuta" za to, ze jsem do systemu vstoupil. Rekneme tedy ze to zrusite za 24 mesicu, cili prijdu o 2% x 24?
  4. Nebo o sva 2 % za tu dobu neprijdu, ale budu muset dale odvadet sva 2 % ze sveho a "vase" zruseni mi jen "sebere" ta 3 %? Tzn. ze se nebudu moci vyvazat, budu nucen sporit dale ta 2 % a fond mi bude zhodnocovat jen tato 2 %? Jaky pak bude muj duchod prosim? Nizsi, nez kdybch nikdy nevstoupil do 2 pilire? Nebo se muj duchod nijak nezmeni a ja budu mit s temi 2 % dalsi typ duchodoveho pripojisteni - ale bez jakekoliv podpory?

Dekuji predem za Vasi odpoved.

Hezky den Vam preje DZ

Odpověď

Vážený pane,

byl jsem pověřen panem předsedou Sobotkou, abych odpověděl na Vaše dotazy.

I my si myslíme, že je špatně, že zásadní reforma důchodového systému je dělána bez širokého konsensu.

A není vůbec šťastné rušit něco po dvou letech. Nicméně my jsme byli k tomu dotlačeni.

Zároveň je naší snahou, aby to bylo pro občany, kteří se zapojili do druhého pilíře, co nejméně bolestivé.

A tedy platí, že v každém případě jsou Vaše dvě procenta, která si dáváte ze své mzdy.

V případě 3 %, která jdou na Váš účet, předpokládáme, že dáme občanům vybrat. Pokud si je budete chtít nechat, Váš nárok na důchod bude krácen, tak jak to je uvedeno v současné době platném zákoně.

Pokud tato 3 % vrátíte státu, vrátí se Vám do původní výše i nárok na důchod z prvního pilíře.

Myslíme si, že občanům je třeba dát vybrat a také to bude připomenutí toho, že ani dnes není to, že dostanete 3 procentní body z Vašeho sociální pojištění na svůj účet, zadarmo - krátí se Vám nárok na důchod v prvním pilíři.

Pokud jste ještě nevstoupil do 2. pilíře, nedělejte to. O peníze sice v žádném případě nepřijdete, ale budete mít méně starostí.

Zdraví

Ing. Jan Mládek, CSc.
stínový ministr financí ČSSD

Nejnovější články