S elánem do českých voleb

15.5.2006 | Napsali o mně | Autor: T.K.Wien

Jan Mládek ještě doufá ve vítězství sociálních demokratů...

Na počátku tohoto desetiletí vypadalo v České republice ještě všechno černě: bankrotující finanční sektor, vláda s prázdnými pokladnami, těžké propady výroby. V průběhu sanace bank a přizpůsobování zákonů závazným podmínkám EU se však hospodářství zase rozjelo. A nyní, krátce před volbami, nasadilo hospodářství – s 6,5 %-ním růstem v prvním čtvrtletí – k vlastnímu konjunkturálnímu cvalu. Volebně-strategický klam, který by se mohl po červnové obnově parlamentu zase rychle zhroutit? Jan Mládek, jeden z architektů českého hospodářského zázraku, má po ruce dost faktů na to, aby takováto podezření hravě vyvrátil: státní rozpočet je v rovnováze, růstové impulsy přicházejí z exportní ekonomiky a z investic, úroky jsou nižší než v eurozóně, není ani stopy po inflačním přehřátí.

Přesto nejsou vládnoucím sociálním demokratům do voleb předpovídány obzvlášť dobré vyhlídky. Mládek, který dříve vykonával různé akademické činnosti a exekutivní funkce na ministerstvech financí a hospodářství a v současné době, více kvůli stranické disciplíně než z nadšení, vede ministerstvo zemědělství, je nicméně plný důvěry: již při obou minulých volbách se augurové mýlili; podle Mládka je údajně již tradicí, že jsou „středo-pravým populistům“ připisovány lepší šance, nakonec však vyhrávají sociální demokraté. Byli to i oni, říká Mládek ne bez hrdosti, kteří přivedli zemi do EU a otevřeli ji mezinárodním investorům; podle něj i sanovali a privatizovali bankrotující banky.

Tento kurs se skutečně hodně liší od kursu dřívější občanské vlády Václava Klause, který byl chtivý nanavigovat kdysi hrdou průmyslovou substanci země do rukou (penězi tehdy ještě státních bank vybaveného) „vládního doprovodu“. Tato politika skončila v roce 1997 těžkou finanční krizí, která dle Mládkova názoru zemi vrhla o „tři nebo čtyři roky“ nazpátek. Vládnoucí sociální demokraté tuto škodu v posledních letech pomocí jejich kursu, který je příznivý vůči trhu a investorům, z velké části napravili. Za to je jim podsouváno, že ztratili kontakt s dělnictvem, jejich kmenovými voliči. Dle Mládka to není oprávněná výtka. V průmyslu se podle něj neztrácí žádný pracovní čas a nestávkuje se. Díky sociálním demokratům vládne sociální smír.

Výtka nedostatečné sociální soudržnosti však není jediným důvodem, proč by se měli sociální demokraté voleb v příštím měsíci obávat. Ani časté předhazování korupce – předseda vlády Stanislav Gross musel kvůli neprůhledným soukromých obchodům před více než rokem odstoupit – není dobré pro získávání přízně voličů. Jak bylo krátce před volbami oznámeno, měl mít údajně samotný Mládek kvůli blízkosti k ruským oligarchům (ve skutečnosti jsem ani jednoho neviděl, poznámka J.M.) problém s českým bezpečnostním úřadem, který vydává osvědčení důvěryhodnosti špičkovým pracovníkům ve veřejném sektoru. Nemůže tedy a priori vyloučit, že si bude muset již brzy hledat novou činnost.

Jedno zaměstnání však kategoricky vylučuje již teď: práci v parlamentu. Tato je podle něj, právě na lavicích opozice, příliš nudná. Jeho spíše zajímá „business“, akademické činnosti, nebo „něco mezi tím“, jako tehdy v devadesátých letech, kdy se v rámci privatizační studie budapešťské Central European University pokoušel varovat odpovědné osoby ostatních transformujících se zemí před fatálními chybami Klausovy kupónové privatizace. Jak by ale vypadala jeho budoucnost v případě, kdy by se volební prognostici opětovně zmýlili a kdy by i úspěšně prošel bezpečnostními prověrkami? Tato otázka zůstává v podstatě nezodpovězena: ještě stále je jeho vysněné místo ve vládě obsazeno a i obhajováno jiným špičkovým členem strany. A tento by se o jeho úmyslech neměl dozvědět z tisku.

Nejnovější články