Seminář o investičních a obchodních příležitostech českých podnikatelů v Makedonii zahájili premiéři ČR a Makedonské republiky B.Sobotka a N.Gruevski

2.10.2014 | Napsali o mně | Autor: Tiskové oddělení MPO

V rámci oficiální návštěvy předsedy vlády Makedonské republiky Nikoly Gruevského v ČR se za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka uskutečnil na MPO seminář věnovaný investičním a obchodním příležitostem v Makedonii.

V rámci oficiální návštěvy předsedy vlády Makedonské republiky Nikoly Gruevského v České republice se 2. října za účasti premiéra Bohuslava Sobotky a ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka uskutečnil na Ministerstvu průmyslu a obchodu seminář věnovaný investičním a obchodním příležitostem v Makedonii. Zúčastnilo se ho několik desítek českých a makedonských podnikatelů a zástupců vládních institucí.

Premiér B. Sobotka, ministr průmyslu a obchodu J. Mládek, předseda vlády Makedonské republiky Nikola Gruevski, zdroj fotografie: Úřad vlády
Premiér B. Sobotka, ministr průmyslu a obchodu J. Mládek, předseda vlády Makedonské republiky Nikola Gruevski, zdroj fotografie: Úřad vlády

Seminář uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. "Chci zdůraznit připravenost Ministerstva průmyslu a obchodu k podpoře spolupráce podnikatelských subjektů a institucí obou našich zemí," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Předseda vlády Makedonské republiky Nikola Gruevski zmínil dvacet let vzájemné diplomatické a obchodní spolupráce obou zemí a představil Makedonii jako zemi výrazného hospodářského růstu a dobrých investičních příležitostí.

"Naše země dosahuje pravidelně pozitivních výsledků v růstu hrubého domácího produktu. Mnoho jsme v posledních letech udělali pro zlepšení podnikatelského prostředí. Podnikatelům nabízíme nízké daně, snížili jsme sociální i zdravotní poplatky a ve vybraných sektorech jsme snížili i daň z přidané hodnoty. Makedonie je dnes zemí, která nabízí jedny z nejnižších nákladů na podnikání v celé Evropě," uvedl na semináři makedonský premiér Nikola Gruevski.

Předseda vlády České republiky Bohuslav Sobotka ve svém vystoupení zdůraznil pozitivní vývoj vzájemného obchodu. Jmenoval sektory největšího zájmu české podnikatelské sféry o Makedonii.

"Tento seminář vnímám jako dobrou příležitost pro další prohloubení dosavadní spolupráce mezi podnikatelskými subjekty a institucemi obou zemí. Musím zmínit, že za posledních deset let vzrostl vzájemný obrat obou zemí dvacetinásobně a v loňském roce dosáhl zhruba čtvrt miliardy EUR. Stále ale existuje obrovský potenciál pro další prohlubování vzájemné spolupráce," zdůraznil předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka.

Seminář o investičních a obchodních příležitostech českých podnikatelů v Makedonii, zdroj fotografie: Úřad vlády
Seminář o investičních a obchodních příležitostech českých podnikatelů v Makedonii, zdroj fotografie: Úřad vlády

Náměstek makedonského ministra hospodářství Hristijan Delev českým podnikatelům představil dvoumilionovou Makedonii jako zemi investičních příležitostí, která má zájem především o investice do automobilového průmyslu, nových technologií, medicínského a farmaceutického průmyslu, zemědělského a potravinářského sektoru, energetiky či stavebnictví.

O vzájemných obchodních vztazích referovali zástupce ředitele vládní agentury "Invest Macedonia" Kliment Sekjerovski a ředitel teritoriálního odboru Ministerstva průmyslu a obchodu Martin Pospíšil.

Ve druhé části semináře pak měli čeští a makedonští podnikatelé možnost diskutovat o možnostech spolupráce a podnikatelských příležitostech, které Makedonská republika nabízí.

Nejnovější články