Sněmovna podpořila návrh zákona ke snižování nákladů na budování vysokorychlostních sítí

29.11.2016 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Poslanecká sněmovna dnes podpořila v prvním čtení vládní návrh zákona o opatřeních ke snížení nákladů na zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací. Operátorům přinese podle odhadů do roku 2020 úspory až třicet procent z nákladů na vybudování vysokorychlostních sítí, tedy sítí, které umožní připojení o rychlosti nejméně 300 megabitů za sekundu.

Zákon přenáší do českého právního řádu směrnici Evropského parlamentu, jejíž cílem je stanovit určitá minimální práva a povinnosti platné v celé Evropské unii se záměrem usnadnit zavádění vysokorychlostních sítí elektronických komunikací.

"Nový návrh zákona má především pomoci soukromému sektoru zlevnit budování připojení k internetu. Chceme zajistit, aby do roku 2020 měli všichni obyvatelé vysokorychlostní přístup k internetu rychlejší než 30 Mbit/s a aby nejméně polovina domácností měla internetové připojení rychlejší než 100 Mbit/s," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Návrh, který dnes sněmovna podpořila a v platnost by měl vstoupit k 1. červenci příštího roku, počítá se zřízením Jednotného informačního místa, kterým by se měl stát Český telekomunikační úřad. Ten by měl být hlavním komunikátorem mezi provozovateli veřejných sítí, institucemi a úřady a dalšími dotčenými stranami.

Kromě zřízení jednotného informačního místa upravuje zákon také pravidla pro poskytování informací o fyzické infrastruktuře a sítích elektronických komunikací, pravidla pro poskytování informací o plánovaných stavebních pracích a pro koordinaci stavebních pracích financovaných z veřejných zdrojů, zajištění přístupu k fyzické infrastruktuře pro účely budování vysokorychlostních sítí a průzkumu na místě apod.

Návrh zákona schválila vláda na svém zasedání 5. října tohoto roku. Vláda téhož dne schválila i Národní plán rozvoje sítí nové generace, který mimo jiné identifikuje překážky budování sítí. V této souvislosti se proto připravuje návazný akční plán, který bude obsahovat návrh opatření k překonávání těchto překážek.

Nejnovější články

Související články