Sněmovna podpořila novelu zákona o ČOI, která umožní inspektorům používat tzv. změněnou identitu

24.2.2017 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Čeští spotřebitelé jsou k náležité ochraně zajišťované ze strany České obchodní inspekce znovu o krok blíž. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dnes totiž propustila návrh novely zákona o ČOI do druhého čtení.

"Novela zákona o ČOI je jednou z nejvyšších priorit Ministerstva průmyslu a obchodu, považuji ji za klíčový nástroj k tomu, aby se konečně podařilo zajistit účinnou ochranu spotřebitelů před praktikami tzv. šmejdů tedy nepoctivých obchodníků, které dosud Česká obchodní inspekce nemůže při své kontrolní činnosti efektivně postihovat," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Návrh počítá s ochranou osobních údajů inspektorů České obchodní inspekce, kteří by měli mít pravomoc jednat pod změněnou identitou. Použít změněnou identitu, tj. tzv. krycí doklad, by však mohli pouze při určitých typech kontrol, kdy je to za účelem dosažení objektivity kontroly nutné. Jedná se zejména o kontrolu obchodních praktik tzv. šmejdů, autobazarů apod., tedy situací, kdy v reálném životě i spotřebitelé běžně při sepisování smluv sdělují své osobní údaje.

Novela dále zahrnuje zakotvení kompetence, aby inspektor v případech důvodného podezření z porušování zákonných povinností, jestliže účelu kontroly nelze dosáhnout jinak, mohl vstupovat do prostorů podnikatele. Pravomoc míří na praktiky podnikatelů zejména na tržnicích, kteří záměrně před kontrolory uzamykají stánky s nebezpečnými výrobky či padělky.

Podle návrhu zákona se také např. nově zavádí pravomoc požadovat informace o identitě skrývajících se provozovatelů nekontaktních či podvodných e-shopů, kteří se pod rouškou anonymity na internetu vyhýbají jednak zákonným povinnostem vůči spotřebitelům a dále uložení sankcí ze strany dozorových orgánů.

V neposlední radě se zpřesňují se podmínky kontrolního nákupu, a odstraňují určité duplicity a zjednodušuje stávající normativní text.

 

 

 

Nejnovější články

Související články