Společné prohlášení ministrů Jana Mládka a Petra Žigy k vytvoření virtuálního plynovodu BACI

8.6.2016 | Aktuality | Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Společná česko-slovenská mezistátní pracovní skupina bude analyzovat možnosti pro optimální a nákladově efektivní integraci trhů se zemním plynem v regionu. Na jednání v Praze se na tom dnes dohodli ministři průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek a ministr hospodářství SR Peter Žiga.

Jednou z pečlivě posuzovaných variant je i návrh slovenského provozovatele přepravní soustavy Eustream na využití stávající slovenské plynárenské infrastruktury a vytvoření tzv. virtuálního BACI, tedy virtuálního propojení mezi Českou republikou a Rakouskem.

"Návrh společnosti Eustream vítám jako konstruktivní příspěvek do diskuse. Musíme nyní ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem posoudit všechna řešení s ohledem na jejich přínosy a dopady do konečných cen pro spotřebitele v ČR," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. 

"Vnímáme to jako posun k bližší spolupráci v oblasti plynárenství mezi Slovenskou a Českou republikou a v zájmu co nejnižších cen pro spotřebitele," doplnil ministr hospodářství Slovenské republiky Peter Žiga.

Setkání ministrů obou zemí se uskutečnilo v rámci společného jednání premiérů ČR a SR v Praze.

Nejnovější články