Správné počty a daň z příjmu fyzických osob (DPFO)

26.1.2005 | Archiv | Autor: Jan Mládek

Hospodářské noviny mají pověst seriozního periodika. Bohužel včerejší článek na úvodní straně „Gross chce zavést daň 12 procent“ tuto pověst přinejmenším podkopává. I když pominu, že názor premiérova poradce nerovná se nutně názor pana premiéra...

Hospodářské noviny mají pověst seriozního periodika. Bohužel včerejší článek na úvodní straně „Gross chce zavést daň 12 procent“ tuto pověst přinejmenším podkopává. I když pominu, že názor premiérova poradce nerovná se nutně názor pana premiéra, tak je smutné, že klíčové místo tabulky, úspora na dani je špatně spočítána! Pokud můj návrh na snížení dvou nejnižších daňových sazeb projde, bude znamenat úsporu ne 175 Kč měsíčně pro člověka s průměrným příjmem 18 000 Kč a bez dětí a manžela/manželky, ale korun 276 oproti současnému stavu, což je téměř srovnatelné s úsporou, kterou navrhuje ODS (303 Kč) pro tento typ poplatníka.

Nicméně hlavní problém, proč je článek paní Zlámalové a pana Holuba zavádějící, je výběr typu daňového poplatníka. Vládní koalice se již shodla na tom, že bude preferovat společné zdanění manželů a zvýhodňovat rodiny s dětmi. Tyto změny již proběhly a vstoupily v platnost 1.1. 2005. Předpokládejme tedy, že průměrným poplatníkem je typická česká rodina, kde otec Jan Novák má průměrný příjem 18 000,- Kč, matka Jarmila Nováková je na mateřské dovolené a rodina vychovává dvě děti Marii (9) a Ivana (2). Daňová kalkulace, pak vypadá následovně pro tohoto poplatníka:

DPFO pro pana Jana Nováka a jeho manželku Jarmilu Novákovou

Sluší se sdělit na základě jakých předpokladů byla tabulka spočtena. Sloupce pro rok 2004 a 2005 vychází z platné legislativy. Podle zákonů platných do konce roku 2004 budeme zanedlouho podávat daňová přiznání za minulý rok a druhý sloupec vychází ze zákonů platných od 1. ledna 2005. Můj návrh vychází z předpokladu, že první sazba DPFO poklesne z 15% na 12% a druhá sazba z 20% na 18%. A dále s předpokladu, že se bude odečítat 6000 Kč ročně od vypočtené daně za každé dítě (to již platí), ale též 6000 Kč za daňového poplatníka a jeho manželku/manžela, což je můj návrh. U návrhu ODS vycházím z dostupných materiálů, kde se říká, že sazba bude jednotná 15% na každého daňového poplatníka bude možno odečíst od základu daně 48 000 Kč ročně. Dále pak se předpokládá, že budu zrušeny všechny další odpočitatelné položky a to včetně těch na děti. Jelikož si myslím, že ODS nakonec ustoupí od svého daňového fundamentalismu a ponechá odpočitatelné položky od daně na děti, vytvořil jsem ještě modifikovaný návrh ODS ve kterém se na každé dítě odečtu po 6000 Kč.

Výsledek těchto propočtů poskytuje zásadně jiný obrázek, než článek paní Zlámalové a pana Holuba ze středy 26. ledna 2005. Pro průměrnou rodinu dochází výrazné slevě na dani již mezi rokem 2004 a 2005, přičemž tato směna je již promítnuta do zákonů. Návrhy ODS na zavedení jednotné 15% sazby znamenají těžké poškození průměrné rodiny a to o 1147 Kč měsíčně proti stavu v roce 2005! I po mém svévolném změkčení programu ODS průměrná rodina ztrácí 147 Kč měsíčně!

Domnívám se, že výše uvedená tabulka daleko lépe vystihuje debaty, které probíhají v ČSSD před programovou konferencí, než tabulka zveřejněná v HN dne 26. ledna 2005. A to si ještě odpustím tu zlomyslnost, abych počítal co ušetří někteří kolegové poslanci z ODS na vlastních daních a to právě na úkor oné průměrné rodiny, která na to doplatí vyššími daněmi.

Nejnovější články