V čele resortu poprvé nebude zemědělec

11.11.2005 | Napsali o mně | Autor: M. Josef Pravec, Petr Vašek

Jana Mládka, kterého si premiér Jiří Paroubek nečekaně vybral za nového ministra zemědělství, s resortem zatím hlavně spojuje asi to, že má rád zvířata. Alespoň to lze soudit z jeho webové stránky, na níž lze najít téměř všechna domácí zvířata. Snad i...

Jana Mládka, kterého si premiér Jiří Paroubek nečekaně vybral za nového ministra zemědělství, s resortem zatím hlavně spojuje asi to, že má rád zvířata. Alespoň to lze soudit z jeho webové stránky, na níž lze najít téměř všechna domácí zvířata. Snad i proto - a ještě kvůli své mohutné postavě - sám o sobě hovoří jako o Velkém medvědovi. Paroubek ale chce mít v čele resortu zemědělství schopného ekonoma a za něj Mládka bezesporu pokládá. "Je systémovým inženýrem, je manažerem," říká. Tak či onak, pětačtyřicetiletý makroekonom z jihočeského Dráchova dostal přednost nejen před svým stranickým kolegou z rozpočtového výboru sněmovny Miloslavem Vlčkem, ale především před sociálně demokratickým šéfem zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Ladislavem Skopalem. Právě o něm se jako o ministrovi zemědělství spekulovalo už dvakrát - poprvé v době sestavování vlády Stanislava Grosse, podruhé při ustavení vlády Jiřího Paroubka.

Další prognostik

Mládek, absolvent Vysoké školy ekonomické a člen KSČ v letech 1987 až 1989, začínal profesní dráhu v proslulém Prognostickém ústavu ČSAV. Na rozdíl od několika tehdejších spolupracovníků prognostiků, jež po pádu komunistického režimu zamířili do pravé části politického spektra, zatím nikdy v ministerském křesle neseděl. V roce 1995 ale vstoupil do sociální demokracie a za Zemanovy vlády byl téměř dva roky prvním náměstkem ministra financí. V Poslanecké sněmovně, kterou si ale ani za čtyři roky příliš neoblíbil, má Mládek pověst schopného odborníka, který se nebojí tvrdě prosazovat své názory. Třeba i nepopulární. Na jedné straně řadu let nutí své kolegy v sociální demokracii do bolestivých rozpočtových reforem, a vysloužil si tak pověst liberála. Do stejného soudku patří i jeho oblíbené rčení, že hlavní věcí je nyní znalost angličtiny a schopnost pracovat s počítačem. Na druhé straně v posledních měsících stejně urputně bojuje nejen proti rovné dani, ale například i proti zvýšení náhrad klientům zkrachovalých bank. A přitom dráždí pravici slovy, že bohatí se o své peníze mají starat především sami. Před dvěma lety neváhal kritizovat čerstvě zvoleného prezidenta Václava Klause za projev v Poslanecké sněmovně. Vyčetl mu nekorektní útok na sociální stát a krátce na to dokonce pohrozil krácením rozpočtu prezidentské kanceláře. Z toho nakonec sešlo. Pro vládu možná bude vítanou posilou kvůli jazykovým znalostem - dobře hovoří jak anglicky, tak rusky.

Benešovec a Jihočech

Mládek je také jedním z mála sociálně demokratických politiků, kteří vystupují na vědeckých konferencích, a své názory pravidelně publikuje a přednáší na veřejnosti. Jeho ideovou základnou při tom je družstvo pro ekonomická, politická a sociální studia Fontes rerum. S premiérem Paroubkem, který ho od Stanislava Grosse převzal jako jednoho ze svých ekonomických poradců, Mládka spojuje i respekt ke druhému československému prezidentovi Edvardu Benešovi. V minulém roce se ve sněmovně podílel na prosazení zákona, kterým se uznávají Benešovy zásluhy o český stát. Nezapře ale také, že se narodil na konzervativně laděném jihu Čech. Například asi nemá moc rád homosexuály a často nahlas připomíná zkušenost z britských internátních škol, kde se podle něj údajně prokázalo, že náklonnost ke stejnému pohlaví může být nakažlivá.

Nejnovější články