Z čeho se platí církevní restituce

8.10.2013 | Otázky a odpovědi

Dobrý den pane Mládek, obracím se na Vás s následujícím: Jako většina našich občanů i já jsem rozhořčen schválenými církevními restitucemi. Já osobně jsem nevěřící a již 38 let nuceně přispívám na církev i když je to v rozporu s mým smýšlením. Bohužel...

Otázka

Dobrý den pane Mládek,
obracím se na Vás s následujícím:

Jako většina našich občanů i já jsem rozhořčen schválenými církevními restitucemi. Já osobně jsem nevěřící a již 38 let nuceně přispívám na církev i když je to v rozporu s mým smýšlením.

Bohužel jsem nikde nezjistil jaká částka, např. v procentech, jde z mé hrubé mzdy na provoz církví. Domnívám se, že jako stínový ministr financí to budete vědět,nebo mě alespoň odkážete na zdroj, kde bych toto zjistil.

Předem děkuji za Vaši odpověď.

S pozdravem
JD

Odpověď

Vážený pane,

děkuji za Váš dotaz a sděluji, že církve jsou skutečně u nás financovány z daní. Je to tak od roku 1948, kdy jim bylo sebráno právo užívat církevní majetek a za to církve dostaly financování mezd a další činnosti.

V Československu ani v ČR však nikdy nebylo zavedeno, jako třeba v Německu, že každý občan dává část svých daní na provoz církve.
Tedy z Vaší mzdy se nic na církve nestrhává.

Ovšem z obecně vybraných daní jim tečou peníze a to v roce letošním kolem 4 mld. Tato suma bude postupně klesat a za 30 let dojde k úplné odluce českých církví od státu. Za 30 let jim nebudeme platit nic. V roce 2043 tedy budeme mít již plnou odluku církví od státu. Tedy snad.

Zdá se Vám to drahé? Nám též a proto bude ČSSD prosazovat snížení objemu peněz, které by měly být v příštích letech vydány na financování církví.

Zdraví

Ing. Jan Mládek, CSc.
stínový ministr financí ČSSD

Nejnovější články