Zavedení eura v České republice

4.5.2013 | Otázky a odpovědi

JL, Havířov: Zdravím, prosím o Vaší odpověď,na tuto otázku,prohlásil jste,že euro musíme příjmout, ale i Váš,předseda,řekl,že o přijetí eura,rozhodnou,občané v referendu,takto se vyjádřil i pan President Zeman,podle názoru,většiny občanů,euro nechtějí...

OTÁZKA

Dobrý den, Pane Mládek.

Zdravím

prosím o Vaší odpověď,na tuto otázku,prohlásil jste,že euro musíme příjmout, ale i Váš,předseda,řekl,že o přijetí eura,rozhodnou,občané v referendu,takto se vyjádřil i pan President Zeman,podle názoru,většiny občanů,euro nechtějí,byla by to v podstatě ,,měnová reforma" znehodnocené úspory,platy caa,800-1000.euro,a penze,caa,250-400,euro,referendum k přijetí,eura,podporují i ostatní politické strany.

Děkuji Vám,za odpověď.

JL,Havířov. 4. Května 2013

ODPOVĚĎ

Vážený pane Linharte,

děkuji velmi za Váš dotaz týkající se případného zavedení eura v České republice.

Ano, stále se domnívám, že je v zájmu naší země, aby přijala euro a to někdy po roce 2020. Ne dříve, eurozóna si musí nejdříve vyřešit vnitřní problémy a pak teprve bude prostor pro náš případný vstup.

Pan president mimochodem mluvil o přijetí eura již v roce 2018 ... To by asi bylo přece jenom příliš rychlé.

Nikde jsem neřekl, že nemůže být referendum o přijetí eura. Formálně právně jej sice nepotřebujeme, neboť přijetí eura jsme již odhlasovali v referendu o vstupu do EU, ale pro získání jistoty, že si naši občané euro přejí, rozhodně ano.

Situace se od našeho vstupu do EU dosti změnila a tak bude jen logické, že přijmeme zákon o obecném referendu a pokud dostatečná skupina občanů bude chtít referendum o euru, tak prostě bude.

A ještě malou poznámku. Zavedení eura rozhodně nemá charakter měnové reformy. Úspory, mzdy i ceny se přepočtou stejným kursem a životní úroveň zůstane zachována. Je možné za na to podívat v sousedním Slovensku. Dílčí problémy jako je zaokrouhlování cen při přepočtu směrem nahoru budou jistě předmětem velké pozornosti vlády, která eventuálně bude euro zavádět. A samozřejmě se taková vláda bude snažit o eliminaci těchto snah mírně zvýšit ceny při přepočtu na jinou měnu.

Zdraví

Ing. Jan Mládek, CSc.
stínový ministr financí ČSSD
předseda družstva FONTES RERUM

V Praze dne 10. května 2013

Nejnovější články