Zemědělci pořád volí Národní frontu

3.12.2005 | Rozhovory | Autor: Lukáš Dolanský, Jaroslav Plesl

LN Víte, co to je amarant? To netuším...

říká ministr zemědělství Jan Mládek, který se bude snažit dostat venkovské voliče k ČSSD. ODS je podle něj u této skupiny ze hry

ROZHOVOR TÝDNE

Jan Mládek

S MINISTREM ZEMĚDĚLSTVÍ HOVOŘILI Lukáš Dolanský a Jaroslav Plesl

Z přibližování sociálních demokratů a komunistů má ministr zemědělství „smíšené pocity“. Pokud však KSČM bude respektovat naše členství v EU a přestane útočit na zahraniční investory, dalo by se s ní spolupracovat. Ale do vlády prý nesmí.

Víte, co to je amarant?

To netuším. Je to nepravá obilovina, která se pěstuje ve vysokohorských oblastech. My jsme to samozřejmě také nevěděli, ptali jsme se odborníků. Jen jsme chtěli otestovat, jak jste pokročil v poznávání svého resortu. Vzděláváte se v oboru nebo doučujete se po večerech?

Ne, nedoučuji se v oboru. Snažím se nastudovat si úřad, protože to je můj úkol. Mým úkolem není studovat agronomii.

Proč vlastně premiér nabídl ministerstvo vám?

Asi usoudil, že úkol, který tam mám splnit, není primárně o zemědělství, ale o něčem jiném.

O čem?

Základní čtyři úkoly jsou definovány: Pozemkový fond, Podpůrný garanční lesnický rolnický fond, Lesy ČR a evropské dotace.

Jaký máte vztah k premiérovi? Jste přátelé, tykáte si?

Netykám si s panem premiérem. Známe se ale dlouho. Jsem členem redakční rady jeho časopisu Trend, už dlouhá léta, někdy od roku 96.

Bylo to těžké rozhodování, přijmout nabídku a stát se ministrem?

Samozřejmě jsem váhal z důvodů, které jste zmínili... Jak se jmenuje ta obilnina?

Amarant.

... ano, amarant. Tak třeba takovéhle věci nevím. Ale nakonec jsem usoudil, že moje úkoly budou spíš podobné těm, které jsem řešil na ministerstvu financí.

S kým jste se o nabídce radil?

S manželkou. Jestli to unese rodina.

Nebavil jste se o tom s politiky? Třeba se Stanislavem Grossem, jehož ekonomickým poradcem jste dlouho byl?

Ne, nebavil.

Co se dá vůbec stihnout za sedm měsíců? Nejste náhodou ve vládě jen tak do počtu?

Jestli jsem do počtu, to poznají vaši čtenáři za sedm měsíců. Nemyslím si, že bych byl do počtu, můžu některé věci posunout. Můžu, a snažím se o to, třeba stabilizovat pozemkový fond, aby tam byly trochu jiné kontrolní organismy. V úterý třeba prezidium schválilo, že závěry prezidia budou veřejné na internetu. A to není jediný krok. Podobné problémy by na ministerstvu vůbec nevznikaly, kdyby informace byly veřejné už dávno. A to včetně informací kolem těch nešťastných restitucí. Kdyby i tady byly informace veřejné, tak by ten problém jaksi vybouchl daleko dříve než vydoutnal.

Čí to byla chyba, že tyto informace nebyly veřejné?

To bude ještě předmětem poměrně složitého zkoumání. Podle všeho je tam sdílená odpovědnost prezidia, které nedodrželo určité podmínky. Také výkonného výboru, a pak rovněž výkonných orgánů.

Podal jste nějaká trestní oznámení?

Zatím jsem trestní oznámení nepodal. Uložil jsem ale trestní oznámení podat, jak v pozemkovém fondu, tak i v Podpůrném garančním fondu. Podat trestní oznámení ale není žádné hrdinství. Můj předchůdce třeba podal trestní oznámení v případě pozemkového fondu a teď mi přišel od policie seznam dotazů, co je všechno potřeba doložit. To samozřejmě doložíme a budeme se snažit, aby to trestní oznámení bylo efektivní.

Budete někoho propouštět na ministerstvu?

Mým cílem je v této chvíli obměna fondu, to je největší prioritou. Netajím se tím, že bych rád, aby prezidium odvolalo stávajícího šéfa pozemkového fondu pana Myškovského, případně i další členy výkonného výboru, kteří tam dosud sedí.

Vypadá to, že ministerstvo zemědělství je ve velkém nepořádku a vy jste byl povolán, abyste provedl systémové změny. Je to tak?

Neřekl bych, že v nepořádku je celý resort. Jen některé podřízené organizace.

Ale co to je za vizitku sociální demokracie, když má toto ministerstvo pod kontrolou již sedm let?

Sociální demokracie přivedla tento resort do Evropské unie a čeští zemědělci přes určité krácení dostávají tolik dotací, kolik nikdy předtím nedostávali. Takže ty věci fungují. A že nefunguje úplně všechno, to se občas stává.

Jak se díváte na čím dál bližší spolupráci sociálních demokratů a komunistů?

Upřímně řečeno, mám z toho smíšené pocity. Na jedné straně si dovedu jistou spolupráci nebo tichou podporu komunistů představit. Muselo by to ale být za předpokladu, že komunisté přijmou realitu, že jsme členy Evropské unie, a že nám z toho vyplývají jisté závazky. Druhá podmínka, „last but not least“, spočívá v tom, že nebudou zpochybňovat politiku vůči zahraničním investicím. Protože - co si budeme povídat - prosperita naší země je postavená na tom, že tady fungují nadnárodní společnosti a že je tady pro ně vytvářeno relativně příznivé prostředí. Účast komunistů ve vládě je ale rozhodně předčasná.

Přesto ale říkáte, že za splnění těchto podmínek si dovedete představit tichou podporu komunistů pro vládu ČSSD?

No, ale jak říkám, za základního předpokladu, že komunisté nebudou zpochybňovat zásadní orientaci země, a že nebudou vyhánět přímé zahraniční investory.

Neovlivňuje váš názor na spolupráci s komunisty také to, že vy sám jste byl před revolucí členem KSČ?

Samozřejmě, že naše postupy jsou determinovány naší minulou životní zkušeností. Ale jestli tohle je z mé strany neokomunismus, to musí hodnotit jiný, já nejsem objektivní pozorovatel. Sice jsem byl v komunistické straně, ale také jsem byl na Národní třídě a cítil obrovskou úlevu, když to skončilo.

Proč jste tedy byl v komunistické straně, když jste pak cítil úlevu?

Jak už jsem to sděloval do sdělovacích prostředků: prostě to bylo tak, že v roce 85 jsme byli na pracovišti dva kandidáti věd a řekli nám, že z těch dvou kandidátů bude 50 procent kandidátů strany. No, a prostě ten druhý to vydržel dýl.

Ptám se kvůli tomu, zda uvnitř stále cítíte spřízněnost s komunistickým programem?

Cítím vnitřně několik rozporů. Rozdělený jsem třeba v otázce poslední formy státně reálného socialismu. Mám kritický pohled na sovětskou okupaci, protože to byl jeden z momentů, který definitivně zlikvidoval legitimitu sovětského komunismu. Myslím si dokonce, že i ten komunismus je něco jako rakovinový nádor, který se šíří v případě, že lidi nejsou schopni ho spravovat. Ale pro mě je to spíše zkušenost. Komunisté, kteří se poučili z minulého vývoje, se stali sociálními demokraty.

Máte místo na kandidátce ČSSD pro příští volby?

Nebudu kandidovat do sněmovny. Usoudil jsem, že nejsem ten správný typ pro parlamentní práci.

Co vás na působení ve sněmovně znechutilo?

Jsou lidi, které baví to dlouhé vyjednávání, sedání po výborech. Mě zase baví, když vidím konkrétnější výsledek. Nechci to nijak snižovat, je to práce nutná. Ovšem každý si vybírá něco jiného, já se pro to nehodím. Teď se zbavím mandátu, který odevzdám po schválení rozpočtu. Chci mít dostatek času, abych se mohl věnovat ministerstvu.

Miloš Zeman o vás v médiích prohlásil, že máte přezdívku „velká kapsa“. Odkud se tato přezdívka bere?

Na to se musíte zeptat Miloše Zemana. Myslím si, že Miloš Zeman se mi mstí za článek, který jsem napsal tuším v roce 96. Prostě Miloš Zeman je mstivý, je to tak.

Co to ale znamená?

To znamená, že Miloš Zeman se mi mstí. To jsem vám už říkal.

Ale co znamená ta přezdívka?

Tak pánové. Takhle si na blbce hrát nebudeme. Je třeba se zeptat Zemana, ať vám to vysvětlí.

Dobře. Ta přezdívka vás staví do role zkorumpovaného člověka. Proč se jí nějak nebráníte?

Pánové, já jsem se zkoušel soudit s novinami, pak jsem pochopil, že kdybych se podíval na Formanův film Lid versus Larry Flynt, tak bych si ušetřil jak peníze, tak nervy. Prostě tady, pokud neprokážete, že někdo evidentně lže, tak to důkazní břemeno leží na vás.

Když už jsme u Miloše Zemana, tak se vás musíme zeptat na IPB. Bývalý premiér v této věci v posledních letech dost obrátil a tvrdí, že byl vaším tehdejším nadřízeným - ministrem Mertlíkem - obelhán. Jak se zpětně díváte na podmínky převodu IPB do rukou ČSOB?

Já nenesu žádnou odpovědnost za rozhodnutí bankovní rady ČNB ani vlády, jíž jsem nebyl členem. Nebyl jsem ani u onoho víkendového jednání o prodeji. Ale myslím si, že to bylo jediné možné rozhodnutí. Ta banka byla v hluboké krizi a její pád by způsobil politický a společenský rozpad. V souvislosti s prodejem banky do rukou ČSOB si kladu jedinou otázku - jestli těch státních garancí nemohlo být méně. Ale ono se to dobře kritizuje po bitvě. Vláda přece musela přijmout rozhodnutí v poměrně krátké době.

Premiér Paroubek se krátce po tom, co nastoupil do úřadu, pokusil dojednat smírné řešení sporu mezi státem a japonskou bankou Nomura, která byla spolumajitelem IPB. Bylo to podle vás správné?

O té věci nic nevím, protože jsem k tomu nebyl připuštěn jako člověk, který je zaujatý. Takže to dělají lidé nezaujatí a já o tom nemám žádné informace. Ale dovedu si představit, že nějaká dohoda je možná, ale samozřejmě by záleželo na její podobě.

Proč vláda v době, kdy země zažívá slušný hospodářský růst, není schopná hospodařit alespoň s vyrovnaným státním rozpočtem?

To je velmi jednoduché. Pro deficit jsou dva základní důvody -cyklický a strukturální. Ano, u cyklického platí, že v době konjunktury je nutné splácet dluhy z dob, kdy to bylo špatné. Ale my ještě pořád platíme za čtyřicet let komunismu plus některé chyby spáchané v posledních patnácti letech. Nemáme dostavěnou dálniční síť, nemáme vyřešenou celou řadu problémů.

Státní rozpočet má vysoký podíl mandatorních výdajů, což si říká o reformy, které sliboval premiér Špidla, ale současná vláda od nich jaksi ustoupila.

To je samozřejmě problém. Tyto věci je třeba řešit. Je to třeba otázka auditů, hledání úspor. Ale není to problém fatální. Ano, další vláda by se měla nad těmito věcmi zamyslet, po volbách bude mít mandát a je třeba, aby vytvořila systém, který nebude uvádět do deficitu zdravotnictví. To jí vyřeší i důchodový problém.

Řekněme, že zasednete i v příští vládě a jako ekonom se budete podílet na formulování ekonomického programu. Co bude reformním úkolem podle vás?

Jejím zásadním cílem by mělo být prohlubování evropské integrace, které je v zájmu našich občanů. To znamená „Schengen“ od Brestu do Brestu, žádná cizinecká policie na hranicích, všechny hranice ČR administrativní. Dále to znamená přijetí eura v roce 2010, znamená to samozřejmě i reformu zemědělské politiky, která se musí zaměřit na rozvoj venkova. Také je nutný neustálý tlak, aby nám členské země co nejdříve otevřely pracovní trh.

Dočkali bychom se po volbách od ČSSD důchodové reformy?

Určitě.

V poslední době však ze sociální demokracie slyšíme hlasy mluvící o tom, že důchodová reforma není nutná.

Potíž je v tom, že bez reforem nebudeme mít s penzijním systémem problémy až do roku 2035. Takže je relativně dost času, ale ty reformy jsou nutné. Možná že nejlepší reforma by byla taková, kdyby se sdělilo lidem, že pokračuje stávající systém. Ale muselo by se čestně dodat, že vláda už nemůže garantovat minimální důchod a že by to ze čtyřiceti procent průměrného platu pomalu klesalo. A kdo by chtěl mít oněch čtyřicet procent, musel by si víc spořit.

Tak to podle vás dopadne?

Tohle je jen pro diskusi. Reálný výsledek nejspíš bude nějaký kompromis. Osobně si dovedu představit i povinné kapitálové penzijní fondy, ale byl bych rád, kdyby hrály relativně marginální úroveň a moje strana je určitě nebude navrhovat. Kdyby to však měla být cena za kompromis, tak si ho dovedu představit.

Budete se nějak podílet na předvolební kampani ČSSD?

Přímo asi ne. Ale jako ministr budu asi jezdit na různá setkání se zemědělci.

A co bude říkat voličům, když se vás budou ptát na „Tlustou peněženku“ ODS?

To myslím nebude moc nutné zemědělcům vysvětlovat, protože ti mají z Modré šance osypky. Jediný problém je, že oni se pohybují ve spektru Národní fronty. Budu je muset přesvědčit, aby nevolili ani lidovce, ani komunisty. ODS v soutěži o zemědělce není.

Včera poslanci schválili státní rozpočet, včetně tzv. poslaneckých pomníčků. Komu jste letos pomohl vy?

Tak samozřejmě, jsou tam návrhy, které jsem jako každý poslanec podporoval. Ale nepodlehnu vašemu mámení, nebudu říkat co konkrétně.

Proč ne? Proč třeba neřeknete: vesnici Dráchov, kde bydlím, jsem pomohl k čističce?

Ne, ne, Dráchov čističku nemá a asi ani mít nebude

Nejnovější články